Erdoğan, köprüler için Japonlar'la pazarlık yaptı

Erdoğan, köprüler için Japonlar'la pazarlık yaptı

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü başta olmak üzere İstanbul'daki 11 köprü depreme karşı güçlendirme işini alan Japonlar kariılarında Başbakan Erdoğan'ı bulunca pazarlığa oturdular.

Erdoğan, köprüler için Japonlar'la pazarlık yaptı
16px
24px
30.05.2006 23:51
ABONE OLgoogle

Japon devleti tarafından desteklenen ve Japon IHI şirketi tarafından çalışmaları gerçekleştirilecek proje 30 ayda tamamlanacak. Normal programa göre 34 ayda tamamlanması planlanan proje için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan araya girdi ve 4 ay kısalmasını sağladı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 'İstanbul'daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi Projesi" nedeniyle Haliç Köprüsü'nün Ayvansaray ayağında bir tören düzenlendi. Törene Başbakan Erdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Tomoyoki Abe ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada konuşan Başbakan Erdoğan, sözkonusu projenin 34 ayda bitirileceğini dile getirdi. Sürenin uzun olmasından yakınan Erdoğan, daha erken bitirilmesi için şirket yetkilileri ve Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Tomoyuki Abe'yi ikna etmeye çalıştı. Sahnede bir süre Japon yetkililerle görüşen Erdoğan, bir süre bekledikten sonra istediği yanıtı aldı. Başbakan Erdoğan ile Büyükelçi Abe el sıkışarak anlaştıklarını açıkladı.Erdoğan, 'El sıkıştık ve 34 aydan yapım işini 30 aya indirdik. İnşallah köprü ve viyadüklerin güçlendirilmesi 30 ayda tamamlanacak' diye konuştu. Büyükelçi Tomoyuki Abe'ye teşekkür eden Erdoğan, bu ortak çalışmanın iki ülke çalışmalarına ivme kazandıracağını söyledi.

Erdoğan, 'Türkiye, deprem kuşağında olan ve deprem riski bulunan bir ülke. Her türlü yapıda ve inşaatta depreme dayanıklılık özelliğini mutlaka hayata geçirmek zorundayız' dedi. Erdoğan, sadece binaların depreme karşı dayanıklılığının yetmediğini, ortak kullanım olan köprü, viyadük ve yolların da depreme karşı güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Erdoğan, 'Ülke olarak üzücü hadiselerle zaman zaman karşılaşıyoruz. Felaketleri tümüyle ortadan kaldırmaya gücümüz yetmiyor. Felaketlerle yaşamaya alışmamız, bu hep söyleniyor, ancak tedbirlerimizi geliştirmekten asla geri durmamamız gerekiyor. Yaşadığımız deprem felaketleri yapılarımızı dayanıklı hale getirmemiz konusunda yapmamız gereken çok şey olduğunu ortaya çıkardı. Bu konuda mevcut sağlıksız kentleşme tablosu içinde bugün de henüz istediğimiz noktaya gelmiş değiliz. Daha önce yaşandığı halde yine depremler oluyor. Öyleyse depreme karşı tedbirlerimizi süratle almak zorundayız. İstanbul, İzmit, Sakarya ölçeğinde şehirlerin bugünden yarına bu gerçeği değiştirmeleri mümkün değildir. Önce doğruyu yapmayı öğreneceğiz. Bu konuda bilinçleneceğiz. Eş zamanlı olarak da yanlışları adım adım tasfiye edeceğiz. Basit çıkar hesapları uğruna kendimizi bu işe feda etmeyeceğiz. Köprü ve viyadüklerin güçlendirilmesi çalışmasıyla bugün doğruyu yapmanın, felaketler yaşanmadan tedbir almanın gayreti içindeyiz. Unutmayalım, İstanbul dünyanın en büyük metropollerinden birisi. Her gün de büyümeye devam ediyor. Şimdi bu tedbirleri almaz, bizden önceki yıllarda yapıldığı gibi kulağımızın üstüne yatmaya kalkarsak, İstanbul'un kendisiyle büyüyen sorunlarının altında kalır ve asla bunlarla başa çıkamayız.' şeklinde konuştu.

Erdoğan konuşmasının sonunda 10 yılı ödemesiz, 40 yıl vadeli çok düşük faizli bir kredi açan Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi'ye teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Erdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ve Büyükelçi Abe ile birlikte butona basarak çalışmaları başlattı. Törenin ardından Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet yürüyerek Feshane'ye geçti. Çevik kuvvetin etraflarına etten duvar ördüğü Erdoğan ve beraberindekilere basın mensupları büyük ilgi gösterdi. Başbakan Erdoğan ve diğer yetkililer Feshane'deki iskeleden Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri'ne ait bir tekne ile Dolmabahçe Sarayı'na geçti.

İstanbul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde