EPDK, Trabzon ve Rize doğalgaz dağıtım lisansı işi için ihale açtı

EPDK, Trabzon ve Rize doğalgaz dağıtım lisansı işi için ihale açtı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin ilgili maddesi uyarınca, ''Trabzon ve Rize Doğalgaz Dağıtım Lisansı'' işi için ihale açtı.

EPDK, Trabzon ve Rize doğalgaz dağıtım lisansı işi için ihale açtı
16px
24px
16.11.2005 12:09
ABONE OLgoogle
Trabzon, Rize ve Akçaabat ilçesini kapsayan, bölgede doğalgaz dağıtımı için yapılacak olan 'Trabzon ve Rize Doğalgaz Dağıtım Lisansı' ihalesi, tamamlandıktan sonra ilk etapta bölgeye 30 yıl hizmet vermesi bekleniyor.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayınlanan konuyla ilgili duyuruya göre ihale "Kapalı zarf usulü teklif alma ve açık eksiltme" şeklinde yapılacak. İhalede, Doğalgaz Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin ilgili maddesine uygun olarak belirlenen geçici teminat tutarı 2 milyon dolar, kesin teminat tutarı ise 5 milyon doları olarak belirlendi.

Doğalgaz Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde, ihaleye başvurulabilmesi için, şirket sermayesinin en az 1 milyon YTL olması gerekiyor. Yeterlilik için başvuruda bulunacaklar, 25 Kasım 2005 mesai saati sonuna kadar yeterlilik ile ilgili sorularını kuruma yazılı olarak iletmesi gerekiyor. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda yeterli bulunan şirketler, adreslerine yapılacak olan bildirimle, 5 bin YTL karşılığı ihale dosyası almak ve teklif vermek üzere davet edilecektir.

İhaleyi kazanan kişiler dağıtım yapabilmesi için ihalenin yürürlüğe girdikten sonra 6 ay süresince Trabzon ve Rize'de dağıtım şebekesi kurup işe başlayabilecek. 18 ay içinde, dağıtım bölgesindeki her hangi bir yerleşim alanının dağıtım şebekesini işletmeye alarak gaz sunumuna başlanması planlanıyor.

Bölge halkının ilk beş yıl içerisinde serbest doğalgaz tüketimi 15 milyon metreküp olarak belirlenirken, bu miktar ilerleyen yıllarda kurul tarafından her yıl yeniden belirlenecek.

Fiyat konusunda doğal gaz dağıtımına başlandıktan sonra, 'Birim hizmet ve amortisman bedeli' ilk 8 yıl sabit alınacak bu süre tamamlandıktan sonra ise her yıl kurul tarafından fiyat tavanı yöntemi ile belirlenecek.

Dağıtım lisansı ihalesine girebilmek için kurumdan yeterlilik alınması şartı getirildi. Buna göre, yeterlilik almak isteyen firmalar, bilgi ve belgelerini, 3 Şubat 2006, saat 17.00'ye kadar Ankara Balgat 19 numarada bulunan kuruma elden teslim edecekler. Posta ile yapılan başvurular ise kabul edilmeyecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde