Enerjide tarihi gün

Enerjide tarihi gün

HAZAR PETROLLERİNİ BATI PAZARINA TAŞIYACAK BTC BORU HATTI TÖRENLE AÇILDI.

Enerjide tarihi gün
16px
24px
13.07.2006 15:35
ABONE OLgoogle

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın son durağı olan Ceyhan’a petrolün ulaşması nedeniyle, tarihi açılış töreni yapıldı. “Asrın Projesi” veya “21. Yüzyılın İpekyolu” olarak adlandırılan hattın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İngiltere Başbakan Yardımcısı John Prescott ve Türkiye dahil 32 ülkeden bakan veya bakan yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende Sırbistan, Arnavutluk, Suudi Arabistan, Yunanistan, Yemen,İsrail, Estonya, Ürdün, Fas, Suriye, İtalya, Nijerya, Polonya, Gürcistan, Litvanya, Kırgız Cumhuriyeti, Sudan, Moldova, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Kazakistan, Norveç, Bulgaristan, Hırvatistan, Pakistan ve ABD, bakan veya bakan yardımcısı düzeyinde temsil edildi. 


 

ERDOĞAN: CEYHAN’I ENERJİ MERKEZİ YAPACAĞIZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Bugün dünyanın en büyük enerji projelerinden biri olan BTC’nin gerçeğe dönüştüğüne şahit oluyoruz. BTC bölgenin çehresini değiştirecek stratejik bir projedir; doğu-batı enerji koridorunun en önemli bileşenidir. Günümüzde enerji arz güvenliği sağlanmadan refahın gerçekleşmeyeceği ortaya çıkmıştır. Proje, Türk boğazlarındaki güvenliğin sağlanması açısından da önem arz ediyor. Petrol tankerlerinin boğazlardan geçişini hafifletecektir. Ceyhan terminalini bir enerji merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz, BTC bu hedefe ulaştıracak en önemli proje” diye konuştu.

BP CEO’SU BROWNE: BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI
İngiliz petrol şirketi BP’nin CEO’su Lord John Browne, projeyi petrol tarihinde çok önemli bir adım olarak nitelendirdi ve “Bu projenin hayata geçirilmesini sağlayan herkese teşekkür ediyorum. BTC 21. yüzyılın en önemli mühendislik harikalarından biri. Boru hattının güvenli bir şekilde çalışması ilk önceliğimiz. İkinci olarak potansiyel büyüme olacak. Bir de doğalgaz söz konusu olacak. Bu hatlarla yeni ticari koridorlar oluşacak. BTC’nin inşa edilmesi konusunda şüpheler vardı. Ancak tüm olumsuz görüşleri dile getirenlerin yanıldığını ortaya koyduk. Çok büyük tarihi bir başarıyla karşı karşıyayız. Bu proje, birlikte çalışınca nelerin yapılabileceğini gösteriyor” dedi.

SAAKAŞVİLİ: TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR TİCARİ ORTAĞIMIZ
Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili de yeni bir döneme girildiğini belirterek, “Burada bir koridordan bahsetmiyoruz, büyük dostluk ortamından bahsediyoruz. Türkiye bizim en önemli ticaret ortaklarımızdan biri haline geldi. Bu hatla yeni ekonomik fırsatlar gelecek. Zor dönemden geçerek bu noktaya geldik. Bu bir James Bond filmi değil, bu gerçek. Asla, asla demeyin” dedi.

İLK AÇILIŞ BAKÜ’DE YAPILMIŞTI
25 Mayıs 2005 tarihinde Bakü yakınlarındaki Sengeçal terminali ana pompa istasyonunda düzenlenen törenle, ilk petrolün hatta pompalanmasına başlandı. Törene Türkiye’den Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili katıldı.  HATTIN 
 
PETROL BİR YIL SONRA CEYHAN’A ULAŞTI
Ceyhan’a ilk petrol 28 Mayıs 2006 tarihinde ulaşırken, Haziran başında da tankerlere ilk yükleme yapıldı. T

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde