Enerjide rüzgar gibi esecek

Enerjide rüzgar gibi esecek

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin de rüzgara kapıldı

Enerjide rüzgar gibi esecek
16px
24px
03.06.2008 07:50
ABONE OLgoogle

Rüzgâr enerjisi ekipmanlarında sorun yaşandığını belirten Hüsnü Özyeğin, arazi tahsisinden önce ısmarladıkları ekipmanların 2009'da hazır olacağını söyledi. Özyeğin, " Enerjiye 1-1.5 milyar dolar yatıracağız" diye konuştu..

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, rüzgâr enerjisi yatırımıyla 5 yıl içinde 500 bin megavatlık üretim hedeflediklerini belirterek, "Türkiye'de 7-8 yıl içinde 10 bin megavat civarında üretim olacak. Bu süreçte Türkiye'nin toplam enerji kapasitesinin yüzde 2-3'ünü alacağımızı düşünüyoruz" dedi. Sinepark Nakıp Ali Sineması'nın açılışı için Gaziantep'te bulunan Özyeğin, yaptığı basın toplantısında, yatırımları ve önümüzdeki dönem hedefleriyle ilgili bilgi verdi. Rüzgâr enerjisinde ekipmanla ilgili sorun olduğunu, bugün verilen siparişlerin ancak 2011 yılında gelebildiğini dile getiren Özyeğin, şöyle konuştu: "Biz, daha arazi tahsisini almadan önce ekipmanı ısmarladık. 2009 yılı sonu itibarıyla gelmeye başlıyor. Aralarında Konya, Trakya ve Ege Bölgesi'nin de bulunduğu 47 yerde enerji üreteceğiz. Enerji yatırımımızın tutarı, 1-1.5 milyar dolar olacak." Türkiye'nin yakın gelecekte Kyoto Anlaşması'nı imzalayacağını dile getiren Özyeğin, yenilenebilir enerji üreten bir şirket olarak, anlaşmanın imzalanmasından sonra, elektriğin yanı sıra, karbon sertifikası da satacaklarını belirtti.

'BANKA HIZLI BÜYÜDÜ, SATTIM'
Finansbank'ı satmasının en büyük sebebinin, piyasadan hızlı büyümesi olduğunu ifade eden Özyeğin, bankayı satmadan önceki son 18 ayda 600 milyon dolar nakit para yatırmak zorunda kaldığını söyledi. Buna karşın, banka yatırımlarının devam ettiğini ve Ukrayna'da sıfırdan kurdukları bankanın bugün 7 şubesi bulunduğunu anlatan Özyeğin, "Yine Rusya ve Romanya'da sigorta şirketleri kurduk. Türkiye'de faaliyet gösteren Fiba Sigorta, büyümeye devam ediyor. Moskova'da Wall Street Institute'ü açtık. Önümüzdeki 3 ay içinde iki tane daha açacağız" diye konuştu.

'Perakendede sıkıntı abartılıyor'

PERAKENDE sektörünün geçen yıldan çok daha kötü olmadığını ifade eden Özyeğin, anlatılan sıkıntıların sektörün büyümesine paralel olarak ciroların büyümemesinden kaynaklandığını söyledi. Kârların artan mağaza sayılarına dağıldığını anlatan Özyeğin, "Belki de perakendeciler, kiralar için alışveriş merkezi yöneticileriyle yeniden masaya oturmak istiyor, bilmiyorum" diye konuştu. Dünyanın merkezinin yavaş yavaş değiştiğine ve giderek Asya'ya kaydığına dikkat çeken Özyeğin, şunları söyledi:

"Dünya, ABD'deki krizden o kadar da etkilenmedi. Brezilya borsası önemli oranda yükseldi, emtia fiyatları artıyor. Gelişmekte olan ülkeler ABD'den kopmaya başladı. 2010-2011 yıllarında Rus, 6-7 yıl içinde de Brezilya ekonomisi İtalya'yı geçecek. Türkiye'yle ilgili ise böyle bir öngörüde bulunamıyorum."

"Kalkavan'la gemi üreteceğiz"

HÜSNÜ ÖZYEĞİN Kalkavan Grubu'nun Sedef Tersanesi'nde, 'cape size' denilen ve genellikle demir cevheri, kömür ve tahıl taşınmasında kullanılan 170-180 bin tonluk tankerleri olan gemi üretimine başladıklarını dile getirdi. İnşa edilen üç geminin 2010 Mart, Ağustos ve Kasım aylarında denize ineceğini vurgulayan Özyeğin, "Bu gemiler sadece Çin, Güney Kore ve Japonya'da yapılıyor. Türkiye'de bir ilk olacak. Kalkavan Ailesiyle sadece gemilerde ortaklığımız bulunacak. Bu üç geminin maliyeti, 285 milyon dolar olacak" şeklinde konuştu.

Bankalarıma 600 milyon $ yatırdım

FİNANSBANK"ın satışının ardından Türkiye"yi en çok nakit paraya sahip olan işadamı unvanını kazanan Özyeğin “Paranın 600 milyon dolarını Romanya, Ukrayna ve Rusya"daki Credit Europe adlı bankalarıma sermaye olarak kullandım. Rusya"da 33 şehirde 120 şubeye ulaştık, diğer ülkelerde de büyüyor. Buralarda sigorta şirketleri de kurdum, Hepsi büyüyor, Türkiye"de de Fiba Sigorta faaliyetlerine devam ediyor” dedi. Özyeğin gazetecilerin “Herkes sigorta şirketini satarken siz neden kuruyorsunuz” sorusunu “Bilemem her grubun stratejsi farklıdır” sözleriyle yanıtladı.

“Gaziantep"e en çok ben kredi verdim”

PAMUKBANK"ta genel müdürlük yaptığı 1977-84 yılları arasında ayda en az bir kez Gaziantep"e geldiğini ve bu kente çok fazla kredi verdiğini söyleyen Özyeğin “Finansbank"ı kurduktan sonra da yine en çok krediyi biz verdik” dedi.

2.5 yıl önce Tepe Grubu"ndan satın aldıkları M1 Alışveriş Merkezi"ni canlandırmak için özel bir çalışma yaptıklarını ve boş olan mağazaların kısa sürede dolduğunu söyleyen Özyeğin, “Nakıp Ali Sineması"yla da alışveriş merkezine olan ilgiyi artıracağız” dedi. 7 ayrı salondan oluşan Nakıp Ali Sineması, kentin en modern sinemalarından biri. Sinemaya adını veren Nakıp Ali, 1924 yılında Gaziantep"e ilk sinema salonunu açtı. Nakıp Ali, yabancı dildeki alt yazıları gösterim sırasında izleyenlere anında tercüme ettirmek, seans aralarında konserler, hediye çekilişi gibi birçok yeniliğe imza attı. Fiba, Sinepark adını verdiği sinema işletmeciliğinin ikinci halkasını İstanbul Kartal"daki alışveriş merkezine açacak.

Sabah/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde