En zengin 100 Türk, 150 milyar doları yönetiyor

En zengin 100 Türk, 150 milyar doları yönetiyor

Ekonomist Dergisi’nin yaptığı "En zengin 100 Türk" araştırmasının sonuçlarına göre, Türkiye’nin en zengin ailelerinin mal varlığı 150 milyar dolar dolayında bulunuyor.

En zengin 100 Türk, 150 milyar doları yönetiyor
16px
24px
27.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Koç ve Sabancı ailelerinin 14 milyar doları aşan mal varlıkları ile ilk iki sırayı aldığı listede, Doğan Ailesi üçüncü sırada yer alıyor.

HAFTALIK Ekonomist Dergisi, üç yıldır yaptığı ’En Zengin 100’ araştırmasının bu yılki sonuçlarını açıkladı. Yaklaşık üç aydır yürütülen ayrıntılı araştırmaların sonucunda Türkiye’de çok fazla analizi yapılamayan ve ülkenin en elit kesimini temsil eden kişilerin ailelerin malvarlıkları belirlendi. En zenginlerin servetlerinin boyutunu kesin rakamlarla bilmek mümkün değil. Ancak birçoğunun halka açık olan şirketlerindeki paylarından yola çıkarak, geçen yıldan bu yıla servetlerindeki değişimin boyutu hesaplanabiliyor. Yapılan hesaplar, Türkiye’nin en zengin 100 ailesinin toplam mal varlığının ise 150 milyar dolar civarında olduğunu gösteriyor.

KOÇ VE SABANCI LİSTE BAŞI:

Örneğin Koç Ailesi, Türkiye’nin en zenginleri sıralamasının tepesinde yer alıyor. Koç Ailesi’nin sadece 15 borsa şirketindeki paylarından yola çıkılarak hesaplanan varlıkları 14.6 milyar doları buluyor. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 30’luk bir artışı ifade ediyor. Sabancı Ailesi’nde de benzer bir servet artışını görmek mümkün. Ailenin borsada halka açık 9 şirketi var ve bu şirketlerin değeri geçen yıldan bu yana yüzde 30 artarak yaklaşık 14.7 milyar doları buluyor.

BORSADAKİ DİĞER AİLELER:

Sıralamanın en tepesinde bulunan diğer ailelerin de İMKB’de (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) halka açık şirketleri var. Doğan Ailesi’nin halka açık 5 şirketteki payı 5 milyar doları bulurken, Şahenk Ailesi’nin iki şirketteki servetinin bu yıl 2.1 milyar dolara çıktığı, Şarık Tara’nın ise sadece Enka İnşaat’la borsada 3 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu görülüyor. Ahmet Nazif Zorlu, Denizbank’ı 3 milyar 250 milyon dolara satarak servetini önemli ölçüde artırırken, borsadaki şirketlerindeki payı da 2.8 milyar doları gösteriyor.

KANYON’LA BİR BASAMAK YÜKSELDİ:

Eczacıbaşı Ailesi’nin sadece borsadaki serveti 500 milyon doları çıkarken, Kanyon yatırımı bu aileyi bir basamak yukarıya taşıdı. Bu yıl halka açılan Selçuk Ecza Deposu’nun piyasa değerinin 663 milyon doları bulması Ahmet Keleşoğlu’nu en zenginler listesinde üst sıralara taşıdı. En zenginler sıralamasının üst basamaklarına tırmanan bir başka aile ise Yazıcı Ailesi oldu. Borsadaki altı şirketteki payları 1.8 milyar doları bulan ailenin diğer varlıkları ile birlikte 3 milyar dolarlık servet sınırına doğru koştuğu görülüyor.

Araştırma nasıl yapıldı

EKONOMİST Dergisi tarafından gerçekleştirilen "En Zengin 100" çalışması için Türkiye’nin en büyük sanayi ve hizmet şirketlerini ortaya koyan ISO 500, Capital 500 gibi listeler incelendi. Türkiye’nin en çok vergi veren kurum ve kişilerinin listeleri toplandı. İMKB’de işlem gören firmaların son bir yıldaki piyasa değerlerindeki değişimler hesaplanarak varlık hesaplarında kullanıldı. Yapılan hesaplamaların yanı sıra Türkiye’nin önde gelen bankacıları da "En Zengin 100 Türk" listesini inceleyerek görüşleri ve yönlendirmeleri ile bu araştırmaya katkıda bulundu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde