'En önemli hedef, enflasyon'

'En önemli hedef, enflasyon'

DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BABACAN, GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI CEVAPLANDIRDI.

'En önemli hedef, enflasyon'
16px
24px
01.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Ali Babacan, hükümet olarak en önemli siyasi hedeflerinin enflasyon olduğunu belirterek "Çok önemli bir başarı enflasyon. Ve bunun elimizden kaçması çok yazık. Bu noktaya gelmişken neden kısa vadeli yaklaşıp mahvedelim" diye konuştu. Babacan, son dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeniyle 2006 enflasyon hedefinde yaşanacak sapmanın geçici olacağının altını çizerek, orta vadede enflasyonun yeniden düşüşe geçeceğini söyledi.

SİYASİ HEDEFİMİZ
Ali Babacan belli dengeye oturmuş ekonomilerde, hükümetlerin enflasyonun yükselmesinden çok, büyümenin gerilemesinden rahatsız olduğunu ancak kendileri için böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı. Babacan şöyle konuştu: "Diyorlar ki Merkez Bankası'nın temel önceliği fiyat istikrarıdır. Oturmuş ekonomilerde hükümetler enflasyona çok bakmayabilir, bu konuda fazla hassas olmayabilir. Siyasiler için önemli olan büyümedir. Ama durum bizde çok farklı. Enflasyonun çok yüksek noktalardan tek hanelere inmesi Türkiye'nin en önemli başarılarından bir tanesi. Bu konuda bir anket yaptırdık. Vatandaş enflasyondaki düşüşü önemli bir başarı olarak görüyor. Dolayısıyla hükümet olarak enflasyonun düşmesi ve düşük seviyelerde olması bizim en önemli siyasi hedefimiz." Babacan enflasyon hedefini tutturmak için uygulanan politikaların büyümeye negatif etki yaratmadığının da altını çizerek, şunları söyledi: "Enflasyonda hassas olmak Türkiye için özellikle büyümeden fedakarlık anlamına gelmiyor. Oturmuş ekonomilerde orada bir denge var. Enflasyonu çok sıkarsanız büyümeden fedakarlık etmek zorunda kalırsınız, çünkü bu yüksek faizleri gerektirir. Yüksek faizler de büyümeyi yavaşlatır diye bir ilişki var. Ama bizde teoride olduğu gibi çalışmıyor. Çünkü enflasyonla ilgili belirsizlik reel faizlerin yüksek seyretmesine neden oluyor. Enflasyon ne kadar düşük ve öngörülebilir olursa Türkiye'- de reel faizler o kadar düşük seyrediyor ve yatırım yapılıyor, tüketim artıyor büyüme arkasından geliyor."

KURUN ETKİSİ GEÇİCİ
Son dönemde YTL'nin yüzde 30'a yakın değer kaybetmesinin enflasyon üzerindeki etkinin sınırlı olacağını belirten Babacan, orta vadede düşüş trendinin süreceğini iddia etti. Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: "Evet enflasyon yüzde 5 hedefimizin biraz üzerinde ama bu hiç bir zaman 'Artık bu enflasyon zaten arttı, bırakalım artmışken biz başka hedeflere eğilelim' anlamına gelmiyor. Siyasi olarak bizzat sayın Başbakan enflasyon hedefi ile yakından ilgileniyor." Babacan, 1 yıl önceden ekonomideki olası olumsuz gelişmelere yönelik senaryolar hazırladıklarını ve bu senaryoları Merkez Bankası, Hazine bürokrasisi ile tartıştıklarını söyledi. Babacan, tartıştıkları senaryoları şöyle anlattı: "Bir yıl önce, piyasaların dengedeyken olası olumsuz senaryoları tartıştırdık. Toplantılara Merkez Bankası Başkanı ve bir başkan yardımcısı ile Hazine'den bir iki kişi katılırdı. Oturup tek tek risk senaryoları yazdık. Petrol fiyatı 80-120 dolar olduğunda nasıl etkileniriz ve neler yapmalıyız? YTL yüzde 10- 20-30-40 değer kaybederse ne yapılabilir? Faizdeki harekette banka bilançoları ne olur tartışıldı ve gerekli uyarılar, düzeltmeler yapıldı."

STOPAJA BAKACAĞIZ
Babacan yabancı yatırımcılar için stopajın sıfırlanması buna karşın yerli yatırımcılarda oranın yüzde 10 olarak uygulanması konusuna da açıklık getirdi: "Yerli yatırımcılar için de oranı 0-15 arasında belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili. Kararın Anayasa'ya aykırılığı konusunda farklı görüşler var. Bakacağız. Açıklamadan sonra farklı görüşler gündeme geldi. Kimseyi geriye dönük dezavantajlı duruma getirmeyeceğiz. Ne olursa mükellefin lehine olur."

IMF ile AB'ye tam üye olana kadar anlaşma yapabiliriz

Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde