En havalı meslek

En havalı meslek

Yüzbinlerce genç dün ÖSS’de gelecek ararken, pilotluk mesleği son 3 yılda en gözde meslek oldu. Ucuz bilet sonrası THY ve özel havayollarının uçak sayısı 200’ü geçince zor bulunan pilotların maaşı fırladı.

En havalı meslek
16px
24px
19.06.2006 11:49
ABONE OLgoogle

Yüzbinlerce genç dün ÖSS’de gelecek ararken, pilotluk mesleği son 3 yılda en gözde meslek oldu. Ucuz bilet sonrası THY ve özel havayollarının uçak sayısı 200’ü geçince zor bulunan pilotların maaşı 3 yılda 2000-2500 Euro’dan 4000-6000 Euro aralığına fırladı. Alınan her yeni uçak için 10 pilot gerekiyor

2003’ten bu yana ucuz uçuşlarla özel havayollarının uçak sayısında patlama yaşanması ve THY’nin de uçak sayısını artırma planı, Türkiye’de pilotluğu en gözde mesleklerden biri haline getirdi. Özel havayollarının uçak sayısı 2003 sonrası 65’ten 120’ye yükseldi. THY’nin de uçak sayısını 2008’e kadar 100’e çıkarma planı sürüyor. Uçuşa yetecek kadar pilot ve diğer kabin ekibi bulunaması nedeniyle rötarlar yaşanırken, 2003’te 2000-2500 Euro olan pilot maaşları, bugün 4000-6000 Euro aralığına fırlamış durumda.

YENİ SEÇENEK...

HATTA sektöre yeni giren özel havayollarının 8000 Euro’ya kadar maaş teklif ettiği konuşuluyor. Bu rakamlarla Türkiye’de maaşlar KLM, Air France, Lufthansa gibi dünyanın en büyük havayolu şirketlerine yaklaşmış oldu. Türkiye’de dolmuş uçak projesinin de eklenmesiyle havayolu ulaşımının payını yükseltme politikası güdülmesi ve yeni şirketlerin sektöre girmek için sırada olması, yüzbinlerce gencin ÖSS’de gelecek aradığı bugün, yeni bir iş seçeneği doğurdu.

226 YABANCI VAR

TÜRKİYE Havayolu Pilotları Derneği Başkanı Tuna Gürel, bir uçağın uçuş programını uygulayabilmesi için 10 pilot gerektiğini, uçak sayısının özel havayollarında 120’ye çıkmasıyla sadece özel sektör için bin 200 pilot ihtiyacı doğduğunu belirtti. Diğer kabin personeli ihtiyacı da bir uçak için yaklaşık 40 kişi olarak hesaplanıyor. Halen Türkiye’de 2 bin 200 pilotun uçtuğunu da kaydeden Gürel, bunun 226’sının dünyanın her yerinden transfer edilen yabancı pilotlardan oluştuğuna dikkat çekti.

PiLOTA EMEKLiLiK 5 YIL GECiKTi

PİLOT sıkıntısının had safhaya çıkması üzerine pilotların emeklilik yaşının da son dönemlerde yaklaşık 5 yıl ileriye atıldığını vurgulayan Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Başkanı Tuna Gürel, ‘Eskiden pilotlar en fazla 60 yaşına kadar çalışırdı. Şimdi emekli pilotlar da özel sektöre geri çağırılarak 65 yaşına kadar uçuruluyor. 150 dolayında emekli pilot sektöre geri döndü’ diye konuştu. Gürel, bir pilota fiilen uçağı uçurma sorumluluğunun verilebilmesi için eğitim ve uygulama sürecinin yaklaşık 2 yıl sürdüğünü bunun da sıkıntıyı artırdığını ifade etti.

YENi PERSONEL GELDi THY’DE RÖTAR BiTTi

KABİN memuru sıkıntısı yüzünden uçak seferlerinde yaşanan gecikme ve iptaller göreve yeni başlayan 150 personelin ardından sona erdi. THY seferlerinde dün rötar yaşanmazken, yetkililer ay sonunda 300 yeni personelin daha işbaşı yapacağını belirttiler. Bu arada kardeşinin nişan törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, rötarlara ilişkin soru üzerine, ‘Bu sıkıntının personelden kaynaklandığı anlaşılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu konuda gerekli incelemelerini başlattı’ dedi.

DÜNYADA PiLOT ÜCRETLERi*

Havayolu Aylık ücret

British Airways 10.255 Euro

Lufthansa 10.000 Euro

Air France 10.000 Euro

Central Pasific 9.450 Euro

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde