En güzel 10 mavi bayraklı plaj

En güzel 10 mavi bayraklı plaj

2006 yılı için Türkiye kıyılarından 175 plaj mavi bayrak aldı. Bunların bazıları göl kıyısındaki plajlar. İşte Türkiye’nin en güzel mavi bayraklı 10 plajı...

En güzel 10 mavi bayraklı plaj
16px
24px
23.06.2006 23:07Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Mavi Bayrak; Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın belirlediği standartları taşıyan, nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolü. Sadece plajlar için 27 ana maddeden oluşan bir kriterler listesi var.

Her yıl bu kriterlere sahip olanlar belirleniyor ve Mavi Bayrak veriliyor. 2006 yılı için Türkiye kıyılarından 175 plaj mavi bayrak aldı. Bunların bazıları göl kıyısındaki plajlar. Ancak koylara demirleyen yatların bıraktığı sintine ve yol yapım çalışmaları gibi etkenler nedeniyle bir kısmı bayrağını daha sezon açılmadan kaybetti. Kaş Küçükçakıl ve Antalya Konyaaltı bunlardan ikisi sadece. Biz de bu hafta jüri üyelerimize Türkiye’nin en güzel mavi bayraklı plajlarını sorduk. İşte en iyi 10 listesi.

EN İYİ 10

1. Ak-tur Tatil Sitesi / DATÇA

2. Hillside Beach Club / FETHİYE

3. Club Patara / KAŞ

4. Kleopatra Doğu Plajı / ALANYA

5. Sea Garden / BODRUM

6. Ortunç / AYVALIK

7. Otel Meri Plajı / FETHİYE

8. Dikili Belediye Halk Plajı / İZMİR

9. Hisarönü Martı Marina / MARMARİS

10. Beldibi Rixos / KEMER

AK-TUR TATİL SİTESİ

Bu yıl 13. kez bayrak aldı/_newsimages/1738464.jpg

Ak-tur Tatil Sitesi Plajları, bu yıl 13. kez Mavi Bayrak aldı. Datça yarımadasında bulunan site, Datça ilçesine 25 km, Marmaris’e 42 km, Muğla’ya 100 km, Dalaman Havalimanı’na 130 km. uzaklıkta. Deniz yoluyla da gidilebilen Ak-tur Sitesi’nin Kuruca Koyu, doğal olarak 16 rüzgardan onbeşine kapalı, yalnızca keşişleme alıyor. Bu nedenle mavi yolculuğun en önemli durağı. 1275 konut ve sağlık istasyonu, eczane, PTT, banka, alışveriş merkezleri, lokanta, kafe, bar gibi eğlence yerleri ve dalgıç okulu bulunuyor. Sitenin atıkları deniz suyuna karışmıyor. Biyolojik arıtma sistemi ile arıtılan su, fıskıyeleme yoluyla bahçe sulamasında kullanılıyor. Halka açık tenis kortu var. 600 kampçıya hizmet edebilecek Turizm İşletme Belgeli Kamping Tesisleri bulunuyor.

HILLSIDE BEACH CLUB

Sahilin uzunluğu 650 metre

Fethiye’nin çam ormanlarıyla çevrili Kalemya Koyu’nda yer alan Hillside Beach Club, kendine ait mavi bayraklı bir plaja sahip. Geçen yıl da Mavi Bayrak almışlardı. Koyda Hillside’dan başka bir tesis bulunmuyor. Sahil irili ufaklı çakıl taşlarıyla kaplı ve uzunluğu 650 metre. Plaja otel misafirleri dışında kimse alınmıyor. "Sessiz Koy" (Silent Beach) adı verilen bir bölüm var. Sadece yetişkinlere yönelik, cep telefonu kullanımına izin verilmeyen özel, minik bir koy. Wakeboard, scuba dalış, rüzgar sörfü yapılabiliyor.

CLUB PATARA PLAJI

280’in üzerinde bitki türü /_newsimages/1738465.jpg

60 dönümlük arazide 280’in üzerinde bitki ve çiçek türü var. 500’er kişilik 2 reaktör vasıtası ile kademeli olarak 1000 kişilik arıtma tesisi bulunuyor. Arıtılan su, bahçe, peyzaj ve yangın şebekesinde kullanılarak çevreye ve doğaya dönüyor. Denizde çeşitli balık türleri ve ahtapot besleniyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’na (TÜDAV) sponsorluk verilerek Kaş ve Kalkan’ın deniz dibi varlıkları ve canlıları envanteri tespitleri yapılarak ilgili makamlara sunulmuş. İstanbul Caddebostan Balıkadamlar Kulübü 1967 mezunu balıkadam ve mimar Turhan Kaşo’nun hazırladığı proje gereğince sahilde duş, hatta tek bir musluk bile bulunmuyor.

KLEOPATRA DOĞU PLAJI

Gün batımında muhteşem

Damlataş Plajı’nın devamı olan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki plaj. Deniz tabanı ve plaj

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde