Emre Gül de etkilenecek

Emre Gül de etkilenecek

Kadir Topbaş'ın aldığı karar Emre Gül ve kendi çocuklarını kötü etkileyecek

Emre Gül de etkilenecek
16px
24px
17.07.2008 07:38
ABONE OLgoogle

İstanbul'da alışveriş merkezlerindeki seyyar standlara, 4 Haziran'da alınan bir kararla yasak getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın imzası bulunan kararın gerekçesi ise modern seyyar satıcıların alışveriş merkezlerinin projelendirme aşamasında değil de sonradan sisteme dahil edilmesi.

İstanbul'da alışveriş merkezlerindeki modern seyyar satıcılara getirilen bu yasak, bardakta mısır satan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın oğullarını da üzecek. Çünkü son iki yılda makarnadan, mısıra, kozmetikten, şekerlemeye kadar sayıları sadece İstanbul'da 2 bin 500'ü bulan standların yatırımcıları arasında Kadir Topbaş'ın oğulları Hüseyin Ersan ve Ömer Topbaş da var.

Bardakta soslu mısır satışı yapan Malezyalı Marine Gold Marketing ile Türkiye distribütörü olan Topbaş kardeşler, bu alanda ciddi bir yatırım atağında. Cornincup markası ile pek çok yerde stand açan Hüseyin Ersan ve Ömer Topbaş'ın 16'sı kendilerine ait, geri kalanı franchise olmak üzere 50 şubeleri var. Cornincup'ın şu anda en büyük pazarı İstanbul. Topbaş kardeşlerin Anadolu'da yayılmak için çalışmalar yaptığı belirtiliyor.
 
Emre Gül de etkilenecek
Modern seyyar satıcılık şeklindeki yeni trend, bardakta makarnadan Amerikan simidi Pretzel'e, şekerlemeden kozmetiğe, mantıdan hot dog'a kadar çok farklı kategoride girişimci yarattı. Bu girişimciler arasında işadamlarından, bakan oğullarına kadar pek çok isim yerini aldı. Kadir Topbaş'ın çocuklarının yanı sıra Daily Fresh markası ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oğlu Mehmet Emre Gül, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak'ın oğlu Mehmet Akif Özak da bu isimler arasında. Şu anda sadece İstanbul için geçerli yasak kararı Kadir Topbaş'ın oğullarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oğlu Mehmet Emre Gül'ü de yakından ilgilendiriyor. Aynı yasağın Atatürk Havalimanı'nı da kapsaması için girişimlerde bulunulacağı belirtiliyor. Bu durumda Daily Fresh markası ile Atatürk Havalimanı'nda standı bulunan Mehmet Emre Gül'ü yakından ilgilendiriyor.
 
Yasak kararı yayılabilir
Yasak sadece İstanbul'la da sınırlı kalmayacak. Çünkü kararın Ankara'ya oradan da tüm Türkiye geneline yayılması söz konusu. Ocak ayında alışveriş merkezlerindeki ticari standların kaçak ve ruhsatız olduğu iddasıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na önerge veren CHP'li meclis üyesi Hüseyin Sağ, Ankara'da da CHP'li milletvekili Çetin Soysal'ın TBMM'de aynı girişimde bulunacağını söylüyor.

"Kaçak ve ruhsatsız olan bu alışveriş konduların Türkiye genelinde kaldırılması gerekiyor" eleştirisinde bulunan Sağ, "Sadece AVM'ler değil, havaalanlarının da bu yasak kapsamına alınması gerekiyor. Projesinde böyle bir şey öngürülmeyen her kapalı alandaki stand kapanmalı" diyor.
Tüm bu gelişmelere rağmen, modern seyyar satıcılığa ilgi de devam ediyor. Bardakta mantı satma işine girmeye hazırlanan Pasta d'Alferdo şirketinin sahibi Nejdet Çekinmez, son yıllarda giderek artan ilginin büyük bir potansiyelin habercisi olduğunu ve bu yasağın kendilerini etkilemeyeceğini söylüyor.
 
Yasadışı bir durum yok
Gelen yasağa alışveriş merkezlerinin yönetimi de tepkili. Olivium Genel Müdürü Murat İzci, bağımsız bölüm numarası olduğu müddetçe stand vermenin hiçbir sakıncası olmadığını belirtiyor. Standların kiralama bittikten sonra ihtiyaca paralel olarak verildiğini belirten İzci, "Mesela alışveriş merkezinde gümüşçü yoksa standta yer alır. Merkezde olmayan bir sektörü tamamlamak açısından bu standlar bizim için çok önemli" diyor. Satılan her ürünün karşılığında perakende satış fişi kesildiğine de dikkat çeken İzci, standları merdiven altı dükkanlarla karıştırmamak gerektiğini ifade ediyor.

Standlarda şu anda en çok satışı yapılan ürünlerin başında mısır geliyor. Bardakta soslu mısır satan standların oluşturduğu pazarın büyüklüğünün 30 milyon YTL'ye ulaştığı belirtiliyor.

STAND KİRALARI 5 BİN DOLARI BULUYOR
* Her alışveriş merkezinde ortalama 10-15 stand bulunuyor.
* İstanbul genelindeki stand sayısı 2 bin 500'ün üzerinde.
* Standların kirası bin 500 ile 5 bin dolar arasında değişiyor.
* Mısırdaki rekabet Daily Fresh ile Corn in cup arasında yaşanıyor.
* Standlarda mısırın dışında makarna, fındık gibi ürünler de satılıyor.

Sevda Yüzbaşıoğlu/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde