Elon Musk: Yeni Tesla Roadster uçabilecek

Elon Musk: Yeni Tesla Roadster uçabilecek

Çok uzun zamandır yollara çıkarılması beklenen hiper elektrikli Tesla Roadster için Elon Musk yeni bir açıklamada daha yaptı.

Elon Musk: Yeni Tesla Roadster uçabilecek
16px
24px
16.06.2024 18:51Güncelleme: 16.06.2024 18:59
ABONE OLgoogle

X’teki bir paylaşıma cevap yazan Elon Musk, çok net şekilde “Yeni Tesla Roadster uçabilecek” dedi.

Yeni Roadster, Musk tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre 2024 yılının sonunda üretim versiyonuyla karşımıza çıkarılacak. Araç için, “Üretim tasarımı tamamlandı ve yıl sonunda tanıtılacak, gelecek yıl ise sevkiyat hedefleniyor” diyen Musk, 2025 yılında yollarda göreceğimiz araç için sık sık iddialı açıklamalar yapıyor.

Teknik olarak çok ses getirecek araç için daha önce 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor bilgisi verilmişti. Üç motor üzerine kurulacak ve dört çeker olacak araç, maksimum 400 km/s hız yapabilecek ve tam 1.000 km menzil sunacak. İlk tanıtımda 200 kWh bataryaya sahip olacağı belirtilen süper spor elektrikli otomobil, sunduğu 10.000 Nm torkla nefesleri kesecek.

Yeni Roadster ya da aracın SpaceX’ten gelen ufak roketlere sahip özel bir sürümü ise 0’dan 100 km/s hıza sadece 1 saniyede hatta altında çıkabilecek. Model hakkında daha önce, “Buna benzer bir otomobil asla olmayacak, tabii buna da bir otomobil denebilirse.” diyen Musk, daha sonraki bir açıklamasında ise şunları söylemişti: 

“İçinde bazı roket teknolojileri de olacak. Bence Cybertruck’tan daha havalı bir şey yapmanın tek yolu Tesla ve SpaceX teknolojisini birleştirerek aslında otomobil bile olmayan yeni bir şey yaratmak. Daha önce hiç var olmamış bir şey…”

Bu açıklamalar nedeniyle büyük merak uyandıran araç hakkında sorulan, “Bir direksiyonu olacak mı?” sorusuna Musk’ın verdiği cevap ise şöyle olmuştu:

“Modern jetlerin ya da uçakların kontrol edildiği gibi drive-by-wire temelli yani tamamen elektronik olarak kontrol edilen bir kontrol altyapısı olacak.” 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde