Ekonomiye ’ince ayar’

Ekonomiye ’ince ayar’

BAŞBAKAN, YENİ EKONOMİK TEDBİRLER ALINMASI İÇİN ÇALIŞTIKLARINI AÇIKLADI.

Ekonomiye ’ince ayar’
16px
24px
16.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle
< FONT face="arial, helvetica, sans-serif">

Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomi için yeni önlemler alacaklarını açıkladı. Ara mal ithalatında kısıntıy a gitmek gibi önlemler üzerinde çalışıldığını belirten Erdoğan, ekonomik program hedeflerinde ciddi sapmalar olmayacağını vurguladı. Erdoğan, önceki gece Makedonya dönüşü uçakta gazetecilerin, "Cari açık risk oluşturu yor. ABD, faizi arttırdıkça Türkiye’de kriz ihtimali doğuyor. Bu sorun nasıl aşılacak" sorusuna şu yanıtı verdi: " Şu anda mevcut gelişme cari açığın lehinde değil aleyhinde bir gelişme. Bu gelişmeler cari açığı olumsuz etkileyecek, biz im açımızdan da lehte gelişmelerdir. Bu yıl turizmde beklediğimiz artışı sağlayabilirsek bu da işimizi kolaylayacaktır. Bazı farklı tedbirler için arkadaşlarımızın şu an çalışmaları var. Onların çalışmaları da beklenen etkiyi verirse, inanıyo rum ki biz cari açıkta, yani g eçen senenin çok çok üzerine çıkan bir durumda olmayız."

ARKADAŞLAR ÇALIŞIYOR:

Er doğan, "Ne tür tedbirler üzerinde çalışılıyor" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Yani burada ithalat-ihracaat dengesinden tu tal ım, bizim özellikle turizme yönelik olarak geliştirdiğimiz ara mallar noktasındaki ithalatlar, hangilerinde kısıntıya gi debiliriz veya şartları zorlarız. Bunların hepsinin üzerinde arkadaşlar ayrı ayrı çalışıyor. Ona göre tedbirleri alacağ ız ve ekonomik programda, faiz dışı fazlada ciddi sapmalar hedeflerimizde olmasın. Mali disiplinden bir defa hiç taviz olmayacaktır."

ANORMALLİK YOK:

Ge lişmelerin tümüyle yurtdışı kaynaklı olduğunu belirten Erdoğan, "Bu gelişmeler neden en fazla Türkiye’yi etkiliyor, ek

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde