Egebank'ta Demirel'in talebine red

Egebank'ta Demirel'in talebine red

Danıştay 13. Dairesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koyduğu Egebank'tan doğan zararların, Şevket Demirel ile birlikte bankanın ortakları olan 5 kişiden tahsiline ilişkin...

Egebank'ta Demirel'in talebine red
16px
24px
24.06.2006 15:12
ABONE OLgoogle

Danıştay 13. Dairesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koyduğu Egebank'tan doğan zararların, Şevket Demirel ile birlikte bankanın ortakları olan 5 kişiden tahsiline ilişkin, Fon Kurulunun ilgili daire başkanlıklarını yetkili kılmasına ilişkin kararının yürütmesini durdurma istemini reddetti.

Şevket Demirel ile birlikte banka ortakları Neslihan Demirel, Hasan Hüseyin Uysal, Yılmaz Kasap ve Nihan Atasagun, Egebank'a el konulmasının ardından banka ortaklarından talep edilen 259 milyon 722 bin YTL'lik banka kaynağının karşılanmasına ilişkin işlemlerin yerine getirilmesinde Birinci Tahsilat Başkanlığı ile Dava ve Takip Dairesi Başkanlığının yetkili kılınmasına ilişkin Fon Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle ayrı ayrı dava açtı.Davaları görüşen Danıştay 13. Dairesi, 5 davada da yürütmenin durdurulması istemini oyçokluğuyla reddetti.

Daire, Şevket Demirel'in açtığı davada, Demirel'in Egebank'ın dolaylı hakim ortağı olması ve 2577 İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda öngörülen koşulların bulunmaması nedeniyle yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

13. Daire, diğer 4 ortağın açtıkları davalardaki yürütmenin durdurulması istemini, 2577 İdari Yargılama Usulü Kanununda öngörülen koşulların bulunmaması nedeniyle reddetti. Dairenin kararlarına itiraz edilirse, itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri görüşecek. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde