Efes Pilsen'e 'Aşırmacı' davası

Efes Pilsen'e 'Aşırmacı' davası

Eren Müzik Yapım Sinema Şirketi, Efes Pilsen aleyhine dava açtı.

Efes Pilsen'e 'Aşırmacı' davası
16px
24px
15.03.2008 20:03
ABONE OLgoogle

İSTANBUL merkezli Proje Organizasyon Eren Müzik Yapım Sinema, Reklam ve Yayıncılık Şirketi (POEM), kendilerine ait, marka patentini aldıkları 'Rock Treni' ve 'Rock Express' adlı projelerinin, telif bedeli ödenmeden ve haksız rekabet yaratacak biçimde kullandığı iddiasıyla Efes Pilsen Pazarlama ve Dağıtım Anonim Şirketi aleyhine 1000 YTL'si maddi, 100 bin YTL'si manevi olmak üzere toplam 101 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

'Moğollar' ve 'Kargo' gibi ünlü grupların da menejerliğini yürüten Proje Organizasyon Eren Müzik Yapım Sinema, Reklam ve Yayıncılık Şirketi (POEM), İzmir Barosu avukatlarından Murat Bakan aracılığıyla İstanbul Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

POEM şirketi, kendilerine ait, marka patentini aldıkları 'Rock Treni' ve 'Rock Express' adlı projelerinin, telif bedeli ödenmeden ve haksız rekabet yaratacak şekilde kullandığı gerekçesiyle Efes Pilsen Pazarlama ve Dağıtım Anonim Şirketi'nden 1000 YTL'si maddi, 100 bin YTL'si manevi olmak üzere toplam 101 bin YTL'lik tazminat istedi. Davayı açan avukat Bakan dilekçesinde, şöyle dedi:

“POEM şirketi Türkiye müzik ve organizasyon piyasasında tanınmış birçok projelere imza atmıştır. Şirketin üretmiş olduğu projeler, sponsor bulunmak suretiyle hayata geçirilmekte ve kazanç sağlanmaktadır. Şirket, 2005 yılında, rock müzik grupları ve aynı tür müziğin dinleyicilerini biraraya getirmeyi amaçlayan, bu amacına ulaşmak için yerli, yabancı rock müzik gruplarının trenle dinleyicilerle birlikte seyahat etmesi, trende konaklayarak uğranılan illerde festival niteliğinde konserler vermeyi sağlayan projeler üretmiştir. 'Rock Treni' ve 'Rock Express' adlı projeler bir dizi sponsorluk sözleşmeleri ile hayata geçirilmiştir. Efes Pilsen şirketiyle yapılan sponsorluk sözleşmesinde Dark kelimesi de eklenip proje Rock'n Dark Express olarak uygulamaya konulmuştur. Proje 2007 yılında başarıyla gerçekleştirilmiş basında bu konuda birçok haberler yer almıştır.”

MARKA PATENTİ ALINDI

Avukat Bakan, bu başarılı organizasyonun ardından POEM Şirketi'nin, Türk Patent Enstitüsü'nden projelerle ilgili marka patentini aldığını söyledi. Murat Bakan, şöyle devam etti:

“Efes Pilsen, 2008 yılı için POEM şirketiyle anlaşamamış, projeyi kendi projesiymiş gibi taşeron bir firmaya vererek aynı şekilde sürdürmeye devam etmiştir. Şirket bununla da kalmamış projeye Dark kelimesini ekleyerek marka tescil başvurusunda bulunmuştur. Yapılan çok açık şekilde hukuka aykırıdır. Davalı şirketin, Türkiye'nin en saygın şirketlerinden birisi olması sebebiyle böyle bir davranışa gitmeden bedelini ödeyerek projeyi satın alabilecek yada markanın kullanımını yasal yollardan talep edebilecekken davacı şirketi yok sayması şaşırtıcıdır. Yaşanan durum haksız rekabet teşkil edeceğinden, haksız eylemin durdurulması ve giderilmesini talep ediyoruz.”

Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde