EBRD'den Çimsa'ya 25 milyon euroluk finansman

EBRD'den Çimsa'ya 25 milyon euroluk finansman

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 25 milyon euro tutarında yeni bir kredi anlaşması imzaladı.  Çimsa, bu krediyi sürdürülebilirlik yolculuğunda enerji ve verimlilik yatırımlarını finanse etmek üzere tahsis etti.

EBRD'den Çimsa'ya 25 milyon euroluk finansman
16px
24px
25.06.2024 10:25Güncelleme: 25.06.2024 10:26
ABONE OLgoogle

 Anlaşma kapsamında alınan kredi, Çimsa'nın Eskişehir Fabrikası'nda yapılacak olan Güneş Enerjisi Santrali (GES), Atık Isı Geri Kazanım (WHR) sistemleri ve diğer sürdürülebilirlik yatırımlarını finanse etmek için kullanılacak. Bu anlaşma ile EBRD, Türkiye'de ilk kez bir çimento şirketine finansman kaynağı sağlamış oldu.
 
Çimsa CEO'su Umut Zenar, kredi anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Çimsa olarak, sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşma yolunda önemli adımlar atıyoruz. EBRD ile gerçekleştirdiğimiz bu finansman anlaşması, enerji ve verimlilik yatırımlarımızı destekleyerek çevresel sürdürülebilirlik hedeflerimize katkı sağlayacak. 25 milyon euro tutarındaki kredi, yalnızca güneş enerjisi ve atık ısı geri kazanım tesislerimize yapacağımız yatırımları desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda operasyonel verimliliğimizi de artıracak.  Türkiye'de EBRD'den bu tür bir finansman alan ilk çimento şirketi olmaktan gurur duyuyoruz, bu da sürdürülebilirlik girişimlerinde sektöre öncülük etme taahhüdümüzü yansıtıyor. Bu iş birliği, Çimsa'nın sektördeki karbonsuzlaştırma yolculuğunun ve sürdürülebilirlik alanındaki kararlılığının ve EBRD’nin de bu vizyonu destekleyen bir partner olduğunun önemli bir göstergesi.” dedi.
 
EBRD ile yapılan bu anlaşma, Çimsa'nın sürdürülebilir büyüme stratejisinin bir parçası olarak, çevresel etkileri azaltmaya ve enerji verimliliğini artırmaya yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Ayrıca, bugüne kadar kadın istihdamına yönelik geliştirdiği projelerle sektörde lider konumda bulunan Çimsa, Refinitiv Uluslararası Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi’nde dünyada ilk 100’e girme başarısını gösteren tek yapı malzemeleri şirketi olmuştur.
 
EBRD, 2009 yılından bu yana çoğu özel sektörde olmak üzere 442 proje ve ticaret finansmanı limitleri aracılığıyla Türkiye'ye 19,8 milyar eurodan fazla yatırım yapmış önemli yatırımcılardan biridir.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde