Doğuş Otomotiv, Meiller''in disptribütörü oldu

Doğuş Otomotiv, Meiller''in disptribütörü oldu

Doğuş Otomotiv, ağır ticari araç üst yapı sektöründe faaliyet gösteren Meiller ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

Doğuş Otomotiv, Meiller''in disptribütörü oldu
16px
24px
27.02.2007 15:47
ABONE OLgoogle

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Aclan Acar, önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye'de taşımacılık sektörünün giderek dünya standartlarına daha uygun hale geleceğini belirterek, ''30-35 bin adete varan ağır vasıta sayısının 2-3 katına çıkacağını öngörmekteyiz'' dedi.

Doğuş Otomotiv, ağır ticari araç üst yapı sektöründe faaliyet gösteren Meiller ile distribütörlük anlaşması imzaladı. İşbirliği ile ağır vasıta sektörüne, inşaat alanında üstün kaliteli ürünler sunmak ve sektör standartlarını yükseltmek hedefleniyor.

Konuya ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Acar, Türkiye'de son yıllarda altyapı yatırımında ciddi bir büyüme trendi yaşandığına işaret ederek, bu büyüme içinde yer almak isteyen firmaları Türkiye'ye getirdiklerini söyledi. Vizyonlarını, beklentilerin üzerinde yaratıcı hizmet sunmak olarak belirlediklerini aktaran Acar, Meiller ile yapılan işbirliğinin bu anlamda kendileri için ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

 Meiller Yönetim Kurulu Başkanı Frank Hiller de konuşmasında, bugünün şirketleri için taşıdığı anlamın önemine dikkat çekerek, ''Meiller, dünyanın önde gelen damper firmalarından biri ama Türkiye'de iş yapmıyordu. Türkiye Avrupa'daki ticari araç sektöründe büyüme gösteren dördüncü büyük ülke ve büyüme potansiyeli çok yüksek'' dedi.

Gelecekteki odak noktalarının oluşturulması açısından Türkiye'nin kendileri için önemli olduğunu belirten Hiller, ''Hedefimiz Türkiye'nin en hızlı büyüyen pazarlardan birisi olmasını sağlamak ve en güçlü ihraç pazarımız haline getirmek' ' görüşünü aktardı. Hiller, Mieller'in gelecek için potansiyel olarak gördüğü diğer ülkeleri İtalya, Kuzey Afrika ve Hindistan olarak sıraladı. Hiller, Mieller'in dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan fabrikalarında geçen yıl 14 bin adet üretim gerçekleştirildiğini, şirketin 2006 cirosunun 280 milyon avro olduğunu hatırlatarak, şirketin ürünleri hakkında bilgi verdi.

''KRONE İLE ANLAŞMA MART SONUNDA''

Frank Hiller, bir soru üzerine, komple birim teslimatının ardından Türkiye'de montaj ve nihai montaj tesisi kurulacağını söyledi. Aclan Acar da bu konuya ilişkin değerlendirmesinde, üretime çok sıcak baktıklarını ifade ederek, Türkiye'nin otomotiv ve otomotiv yan sanayi üretiminde önemli bir ülke olduğunu dile getirdi. Global anlamda çalışan şirketlerle üretim planlaması yapmanın zorluğuna işaret eden Acar, üretimin uzun soluklu bir iş olduğunu belirtti. Geçen yıl Krone ile bir ön anlaşma imzaladıklarını, aradan 5-6 ay geçmesine rağmen hala nihai anlaşmanını imzalanamadığını hatırlatan Acar, Krone ile özellikle arsa konusunda çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

''ARSA BEĞENDİREMEDİK''

Krone'ye 50'ye yakın arsa gösterdiklerini, ancak bu arsaları bir türlü ''beğendiremediklerini'' belirten Acar, şu anda bir ekibin İzmir'de arsa baktığını ifade etti. Acar, Mart sonuna doğru nihai anlaşmanın imzalanabileceğini öngörülerini de aktararak, ''Sanırım anahtarı çevirmemiz 2008'i bulacak. İlk üretimi de 2009'da uluslararası pazarlara çıkarmış olacağız'' dedi. Üretimin gerçek anlamda 5 yıllık planlar dahilinde gerçekleştirildiğini belirten Acar, ''Türkiye'ye üretim üssü olma avantajı sağlayıp, bölgede hakim güç olma çabamız var'' diye konuştu.

Aclan Acar, deniz taşımacılığının önemli olduğunu, ancak bazı bölgelerde kara taşımacılığından başka yol olmadığını dile getirerek, önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye'de taşımacılık sektörünün giderek dünya standartlarına daha uygun hale geleceği görüşünü aktardı. Acar, ''30-35 bin adete varan ağır vasıta sayısının 2-3 katına çıkacağını öngörmekteyiz'' dedi. Acar, Mieller'in özellikle inşaat sektöründe önemli bir boşluğu dolduracağı kanaatinde olduğunu söyledi.

YÜZDE 20-30'LUK PAZAR PAYI HEDEFİ

 Doğuş Otomotiv Scania Krone Genel Müdürü Tolga Senyücel de bir soru üzerine, Mortgage'nin sektörlerini nasıl etkileyeceği yönündeki bir soru üzerine, yasanın henüz çok yeni olduğunu, bir şey söylemek için faizlerin nasıl seyredeceğini görmek gerektiğini kaydetti. Senyücel, ''Mortgage kaynaklı emlak piyasalarında önümüzdeki yıldan itibaren bir hareketlenme olacaktır'' görüşünü aktardı. İnşaat sektöründe üst yapı üretimi yapan ülkelerde yoğun bir rekabet olduğuna işaret eden Senyücel, bu alandaki kalitesizliğe değindi.

Senyücel, Mieller'in satış hedefine ilişkin bir soruya da, ''Damper pazarı 6-8 bin civarında. Bizim satış hedefimiz 200-250 adet. Takip eden yıllarda bu sayıyı katlayarak arttırmayı planlıyoruz'' dedi. Mieller Yönetim Kurulu Başkanı Frank Hiller, bir soru üzerine montaj hattının öncelikli olarak Türkiye pazarına odaklanacağını belirtti. Hiller, ''Ama Türkiye'deki gelişmeler ışığında yeni imkanları değerlendiririz. İran, Irak pazarlarına ihracat Türkiye üzerinden gerçekleştirilebilir'' görüşünü aktardı. Mieller'in pek çok ülkede yüzde 50'den fazla pazar payına sahip olduğunu hatırlatan Hiller, ''Türkiye'de 5 yıllık bir perspektifte yüzde 20-30 pazar payı hedefimiz olacaktır'' dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde