Doğalgaz'da Yunan işbirliği

Doğalgaz'da Yunan işbirliği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile birlikte İpsala Sınır Kapısı'nda Türkiye Yunanistan doğalgaz boru hattının temelini attı.

Doğalgaz'da Yunan işbirliği
16px
24px
03.07.2005 16:21
ABONE OLgoogle
Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile birlikte İpsala Sınır Kapısı'nda Türkiye Yunanistan doğalgaz boru hattının temel atma törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün burada temelini atacağımız bu enerji boru ha ttı özellikle Türkiye ve Yunanistan arasında barışın daha da farklı ivme kazanmasının yolunu açacaktır." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Yunanistan sınırındaki ikili gör üşmelerin ardından İpsala Sınır kapısına geldi. Başbakan Erdoğan, İpsala'daki törende halklar arasındaki dostluğun artm asının daha önemli bir nedeni olacağını belirterek. "Sevgi farklılık kazanacaktır. Bu ekonomik gelişmeye paralel olara k attığımız doğalgaz enerji hattı ile ilgili kaynak gelecek nesillere bırakacağımız en önemli miras olacaktır." diye konuşt u.

Kar amanlis'in AB ve 17 Aralık sürecindeki desteklerini unutmasının mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, "Bu attığım ız adım geleceğe yönelik dayanışmanın önemli adımlarından biridir." şeklinde konuştu.

Türk iye'nin bugüne kadar her alanda önemli bir açık koridor işlevi gördüğünü ifade eden Erdoğan, doğalgaz projesi ile de enerji alanında önemli bir geçiş noktası haline geleceğini dile getirdi. Erdoğan, "Gerek Hazar Bölgesi, Kafkaslar ve Ortadoğudaki komşulara ait büyük doğalgaz kaynakları ve Türkiye ve Yunanistan arasında başlayacak boru hattı ile Avrupaya ulaşacaktır. Özet bir ifade ile Türkiye ve Yunanistan ciddi bir enerji koridorunu oluşturacak tır." şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Projede masa başı çalışmalarının tamamlanarak inşaat aşamasına geçiliyor olmasından d uyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkelerimiz açısından bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Ta rihe bir kayıt düşüyoruz."

Başbakan E rdoğan, Türkiye üzerinden Yunanistan'a ilk doğalgaz naklinin başlatılacağı günü heyecanla beklediklerini kaydetti. Erdoğan bir yıl içinde Türkiye tarafından 250 kilometrelik boru inşa kısmının, Yunanistan tarafından da 1 00 kilometrelik kısmının tamamlanmasını beklediklerini söyleyerek, doğalgaz verilme merasiminin yapılacağını dil e getirdi. Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Ülkelerimiz arasında tesis ettiğimiz boru hattının Türk ve Yunan halklarını yeniden birbirine bağlayan dostluk ve barış köprüsü olmasını temenni

ediyorum. İnan ıyorum ki barış dostluk sevgi bunlar geleceğe bırakabileceğimiz ölümsüz miraslar olacaktır. Doğalgazın sıcaklı ğı hiçbir zaman gönüllerimizin sıcaklığını aşamayacaktır."

Yunanistan Başb akanı Kostas Karamanlis de, doğalgaz hattının iki ülke arasında önemli dostluklara imza atacağını belirterek, "İki ül ke arasındaki ilişkilerin artmasını sağlayacaktır. Kafkaslar ve Hazar bölgesindeki doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçişine imkan sağlayacaktır. İtalya ile kurulacak deniz altındaki boru hattı bir sonraki adımını teşkil edecektir. Bu sayede Türkiye ile Yunanistan önemli bir geçiş noktası haline gelecektir." şeklinde konuştu.

Bu projenin iki ül kenin ekonomik anlamda gelişmesine katkı sağlayacağını söyleyen Karamanlis, projenin hazırlanmasına destek veren AB Enerji Komisyonu'na da teşekkür etti. Türkiye-Yunanistan arasında elektrik hatlarında da çalışmala r yapılacağını söyleyen Karamanlis, Meriç Nehri üzerine kurulacak yeni sınır geçiş noktasının da sınır geçişlerinde kolay lık sağlayacağını dile getirdi. Karamanlis, demiryollarının rehabilitasyonu ile de Selanik ve İstanbul arasındaki hızlı tren seferlerinin yapılacağını kaydetti. Karamanlis, "Bu doğalgaz boru hattı barış ve istikrara katkı sağlayacaktır. Biz i ki halk arasında işbirliğinin artmasını istiyoruz. Biz gelecek nesiller için çalışıyoruz." diye konuştu. Türkiye'nin AB per spektifini ve Başbakan Erdoğan ile Hükümetin çalışmalarını gıpta ile izlediklerini söyleyen Karamanlis, "Bu konuda her t ürlü katkıyı sağlamaya hazırız. Artık geleceğe bakıyoruz. Kendimizin olduğu kadar komşularımız için de istiyoru z." şeklinde konuştu.

Törene Dışişleri Bakanı Ab dullah Gül ile Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Zeki Çakan'la birlikte Yunan bakanlar da katıldı.

K

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde