Doğalgaz sayacı ihalesi tartışmalı firmaya

Doğalgaz sayacı ihalesi tartışmalı firmaya

Ankara'daki doğalgaz sayacı alım ihalesinde Termikel Grubu'na ait Elektromod'e kıyak..

Doğalgaz sayacı ihalesi tartışmalı firmaya
16px
24px
24.03.2008 15:38
ABONE OLgoogle

Ankaralılar doğalgazda ön ödemeli gaz sayacı sistemine geçerken, belediyenin abonelere taktığı doğalgaz sayacı ihalesi tartışma yarattı. Ankara'da doğalgaz kullananlar, 33.000 adet ön ödemeli doğalgaz sayacını abonelerde bulunan sayaçlarla değiştirmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi bir sonraki aşama olan 90.000 adetlik gaz sayacı alımı için için de kamu ihalesine çıkma hazırlığı içinde.

Hali hazırda devam eden 20.000 adetlik ön ödemeli sayaç alım işinin 5.000 adedinin Elektromed'den alınması ihaleye giren firmalarda huzursuzluğa yol açtı. İhaleye giren firmalardan bazıları "20.000 adetlik alımda en iyi teklifin kendi firmaları tarafından verilmesine rağmen, Elektromed'in idareye sayaç, kart okuyucu, yazılım ve kartların kodlarını vermeyip, idareyi sıkıştırarak 33.000 adetlik siparişi ihalesiz olarak aldığını ileri sürdüler.

RÖGAR FACİASINDA VE 'ARASTA' SKANDALINDA ADI GEÇTİ
Elektromed firmasının adı 5 yaşında rögara düşerek hayatını kaybeden Dilara Dumrul'un ölümüne neden olan firmayla bağlantılı da olduğu belirtiliyor. Rögarı açık bırakarak Dumrul'un ölümüne neden olan MVM firmasının ortakları arasında Elektromed firması da bulunuyor.

DAVETİYE İLE ÇAĞRILMIŞ
5 yaşındaki Dilara'nın yaşamını yitirdiği inşaat sahasında çalışan MVM'nin birçok ihaleye davet usulüyle çağrıldığı ve sadece son 1.5 yılda 100 milyon YTL'lik 7 ihale aldığı anlaşıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 13 yıldır yaptığı doğalgaz sayacı ihalelerini kazanan tek şirket olan ve kayırıldığı iddia edilen Elektromed'in de MVM'nin 'kardeş şirketi' olduğu öne sürüldü. Elektromed şirketinin adı Edirne'deki su ihalesinde de geçti. Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin tutuklanmasına yol açan operasyonda da Elektromed şirketinin Edirne Belediyesi ile ilişkilerinin polis merceğine alındığı ve soruşturmanın halen devam ettiği öğrenildi.

Üst şirket olan Termikel grubu su, elektrik, gaz, sayaç okuma cihazları üretimi yapıyor. Firmanın sahibi ise Kayserili bir işadamı olan Mehmet Kaya. Şirketin merkezi Ankara'da bulunuyor. 1800 kişinin çalıştığı Termikel şirketler grubu içinde 23 alt firma bulunuyor. Elektromed ve onun da ortağı olduğu MVM de bu alt şirketler arasında bulunuyor.

Gazeteport

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde