Devlerin birleşme çabası

Devlerin birleşme çabası

Dünyanın en büyük iki çelik devi Mittal ve Arcelor'un birleşme görüşmeleri sürüyor. Devlerin görüşmelerine ilişkin, "görüşmeler ileri ve yapıcı seviyede" açıklaması geldi.

Devlerin birleşme çabası
16px
24px
23.06.2006 16:24
ABONE OLgoogle
Arcelor'u 23,2 milyar avroya satın almak isteyen Mittal'den yapılan açıklamada, görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda Arcelor yönetiminin onay içi hissedarlarına çağrı yapacağı kaydedildi.
Fransız La Tribune gazetesinde bugün yayınlanan bir haberde, 10 gündür devam eden iki şirket arasındaki birleşme müzakerelerinde nihai fiyatın tartışılması aşamasına gelindiği bildirilmişti.
Arcelor Yönetim Kurulu'nun pazar günkü toplantısında hissedarlarına Mittal ya da Rus Severstal seçeneklerinden birini önerecek. Yatırım çevreleri, Mittal'in fiyat artırarak toplantı öncesinde destek kazanmak isteyebileceğini belirtiyorlar.

Hint asıllı İngiliz işadamı Lakshmi Mittal'in çoğunluk hissesine sahip olduğu Hollanda merkezli Mittal Çelik, en büyük rakibi Arcelor'la birleşerek, emtia fiyatlarındaki artışla daha fazla önem kazanan dünya çelik pazarındaki konumunu güçlendirmek istiyor.

Mittal'in birleşme planının başarılı olması için 5 Temmuz'a kadar Arcelor hissedarlarının en az yüzde 50'sinden destek alması gerekiyor.
AB Komisyonu'nun da şartlı olarak onay verdiği Mittal-Arcelor birleşmesi gerçekleşirse oluşacak yeni şirket, en yakın rakibinin açık ara önünde dünya çelik pazarının yüzde 10'undan fazlasını kontrol edecek ve 45 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olacak.
Arcelor yönetimi, Mittal'in birleşme önerisini boşa çıkarmak için Rus Severstal grubuna 13 milyar avroluk birleşme önerisi götürmüştü. Bu senaryoda Rus grubunun yeni şirkette yüzde 32,2 pay alacağının ve ortaklığını kademeli olarak yüzde 38 seviyesine çıkaracağının öngörülmesi, Arcelor hissedarlarından tepki görmüştü.
Severstal'ın sahibi Aleksey Mordaşov, hafta içinde yaptığı açıklamada, Arcelor'un kontrol etmek istemediğini belirterek yüzde 25 hisseye razı olacağını bildirmişti.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde