Deri ihracatçıları Çin seferine çıkıyor

Deri ihracatçıları Çin seferine çıkıyor

Türk deri ihracatçıları, Çin'in Şanghay şehrinde 5-7 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlecek All China Leather Exhibition Fuarı'na katılacak.

Deri ihracatçıları Çin seferine çıkıyor
16px
24px
01.09.2006 11:36
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin dış ticaretinde önemli miktarda açık verdiği ülkelerin başında gelen Çin Halk Cumhuriyeti'ne ihracatımızı arttırmak ve dış ticaret açığını azaltmak için deri ihracatçıları Çin'in Şanghay şehrinde 05-07 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlecek olan All China Leather Exhibition Fuarı'na Türkiye Milli Katılım organizasyonunu Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği gerçekleştirecek.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu 1999 yılından beri Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirilen 'All China Leather Exhibition Fuarı'na bu yıl 20 firma ile katılacak olan deri sektörünün amacı hem Çin'e, hem de Uzakdoğu'ya deri ve deri mamulleri, deri kimyasalları ve makinaları ihracatını arttırmak.

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ocak - Haziran döneminde 418 milyon dolarlık deri ve deri mamulleri ihracatı gerçekleştirdiğini belirtti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10'luk bir artış sağlandığını, bu artışın kalıcı olması ve daha yüksek rakamlara ulaşması için çalıştıklarını belirten Alper, 'All China Leather Exhibition Fuarı'nın bu amaç için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Türkiye'nin deri ve deri mamulleri ihracatındaki artış hızının geçmiş yıllarda diğer sanayi sektörlerinin önemli ölçüde gerisinde kaldığına işaret eden Alper, "2006 yılının ilk altı aylık döneminde Türkiye'nin toplam ihracatı % 12,9 ve sanayi ürünleri ihracatı yüzde 12,5 artış gösterirken, deri ve deri mamülleri ihracatı % 10,1 oranında arttı. Bu rakamlar aradaki makasın kapandığını gösteriyor ve yaptığımız çalışmaların doğruluğunu gösteriyor. Sektör adına umut verici gelişmeler yaşanıyor" dedi.

Asya ülkelerinin toplam deri ve deri mamulleri ihracatında yüzde 3.4'lük bir paya sahip olduğunu belirten EİB Genel Sekreteri Sezmen Alper, şöyle devam etti: "2006 yılının ilk yarısında deri sektörümüzün ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10.1 artık göstermesine karşın, Asya ülkelerine yaptığımız ihracatta yüzde 23.4'lük bir artış sağlandı. Asya ülkeleri içerisinde en fazla deri ve deri mamulleri ihracatını Çin Halk Cumhuriyeti'ne gerçekleştiriyoruz. Çin'e yaptığımız ihracat son 6 aylık dönemde yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdi. Çin'e özellikle ham ve işlenmiş deri ihraç ediyoruz."
 

 


 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde