Denktaş: “Lokmacı Kapısı'nın açılması tuzak”

Denktaş: “Lokmacı Kapısı'nın açılması tuzak”

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'taki Türk ve Rum kesimleri arasındaki Lokmacı Sınır Kapısı'nın açılmasının bir Rum tuzağı olduğunu söyledi.

Denktaş: “Lokmacı Kapısı'nın açılması tuzak”
16px
24px
22.03.2008 18:34
ABONE OLgoogle
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'taki Türk ve Rum kesimleri arasındaki Lokmacı Sınır Kapısı'nın açılmasının bir Rum tuzağı olduğunu söyledi. Denktaş, sınır kapısının açılmasını Kıbrıs'ı Türkiye'den koparma planının bir parçası olarak gördüğünü ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'da gerçekleştirdiği "Ankara Kültür Günleri" etkinlikleri çerçevesinde Belediye Başkanı Melih Gökçek, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret etti.

Denktaş, ziyarette KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum kesiminin yeni lideri Dimitris Hriftosyas görüşmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yapılan açılımların asıl sebebinin KKTC'nin Türkiye'den koparmak olduğunu ifade eden Denktaş, Rum liderin daha önce "Kıbrıslı Türkler Türkiye'den ayrılmalı" dediğini ve Rumların Kıbrıs'ı 'Yunan toprağı' Türkleri de '400 yıllık misafir' olarak gördüğünü belirtti.

Rumların bütün çabasının Türkiye'nin garantörlüğünü ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan Denktaş, Rum liderin seçilir seçilmez Yunanistan'a bağlılık ziyareti yaptığını söyledi. Denktaş, " 'Türkiye Kıbrıs'ı serbest bıraksın. Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle biz anlaşırız' diyorlar. Limanlarımızı açmamızı istiyorlar. Bütün tavizleri bizim vermemizi istiyorlar. 1968-2004 yılları arasında yaptığımı bütün görüşmelerde anlaşma yanlısı biz olduk. Yalnız iki şeyden taviz vermedik. Adada iki devletin olması ve Türkiye'nin garantisi." dedi.

Rumların, Türkiye'nin garantörlüğünden ve adada '2 devlet 2 halk' uygulamasından vazgeçilmesini istediklerini dile getiren Denktaş, "Bunlardan vazgeçersek egemenliğimizden vazgeçeriz. Girit Adası'nda uyguladıkları modeli Kıbrıs için de istiyorlar. Rumların istedikleri olursa Kıbrıs 10 yılda liman adası olur. Bunun için Lokmacı Sınır Kapısı'nın açılması klasik bir Rum oyunu" diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde