Demireller servetini satıp borcu ödemeli

Demireller servetini satıp borcu ödemeli

Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Murat Demirel'in Egebank'tan kaynaklanan borçları nedeniyle TMSF'nin Şevket Demirel'in şirketlerine el koymasına farklı bir bakış açısı getirdi. Coşkun, "İtibar 40 yılda kazanılır ama 40 saniyede kaybedilir." dedi

Demireller servetini satıp borcu ödemeli
16px
24px
04.07.2005 12:55
ABONE OLgoogle

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Şevket Demirel'in şirketlerine TMSF tarafından el konulmasının ardından Demirel ailesine çağrı yaptı: "İtibar 40 yılda kazanılır ama 40 saniyede kaybedilir. Servetinizi, mallarınızı satıp borcunuzu ödeyin." 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in yanında yer almasının aile bağları açısından kınanacak bir olay olmadığını ifade eden Bakan Coşkun, şunları söyledi: "Demirel ailesinin bu gelişmeler karşısında şimdiye kadar bir araya gelerek, prestijlerini sarsmayacak şekilde gerekli tedbirleri almamaları yanlış. Çünkü TMSF'nin söylediğine göre bankadan aktarmalar olmuş. Birkaç yıldır bu konunun karşılıklı görüşüldüğü anlaşılıyor. Gönül isterdi ki kısa zamanda çözülsün. Borç borçtur. Zamanında ödenmesi lazım. Borçları olan bu kişilerin aynı zamanda servetleri, malları var. Her insanın başına sıkıntılı dönem gelebilir. İtibar 40 yılda kazanılır, 40 saniyede kaybedilir. Onun için servetlerinden, mallarından satarak bu borçları ödemeleri lazım. Bu borçlar millete karşı borçlar. Neticede onların ödemediği borçların yükü hak tarafından karşılanıyor. Bu da adil bir durum değil." Coşkun, Şevket Demirel'in oğlunun borçları nedeniyle sorumlu tutulması konusunda, "Bankalar Yasası'na göre aile müteselsilen sorumlu. Dolayısıyla bunu bile bile 'benim borcum var, ödemezsem ailemin mallarından alırlar' diye düyşünmek gerek. Bunu bildiği halde borcu ödememek ve 'Dur bakalım ne olacak?' diye yıllarca bekletmek dürüst bir hareket değil" dedi. Coşkun, banka hortumcularına karşı çıkarılan yasaların tepki yasaları olduğunu, batan paraların geri alınamaması nedeniyle çıkarıldığını söyledi. Coşkun, "Halkta büyük bir tepki var. Devlete borcu olanların fabrikaları var, yurtdışında malikaneleri var, serbest dolaşıyorlar, halkın ne günahı var?" diye konuştu. Coşkun, Ali Balkaner'in tutuklanmasından sonra devlete borcu olanların "eyvah" diyerek harekete geçtiğini söyledi.

DB Tercuman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde