Demirel’in paraları Eskenazi’de

Demirel’in paraları Eskenazi’de

TMSF, EGEBANK'IN ESKİ PATRONU YAHYA M. DEMİREL'İN PARALARININ BİR KISMINI BULDU

Demirel’in paraları Eskenazi’de
16px
24px
20.09.2005 00:00
ABONE OLgoogle

TMSF, Egebank’ın eski patronu Yahya Murat Demirel’in kaçırdığı paraların izini sürerken önemli bir ipucu elde etti. TMSF, Demirel’in 7 milyon dolarının, Elie Eskenazi adlı işadamında olduğunu belirledi.

EGEBANK’la birlikte batan paraların peşine düşen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri, bankanın eski patronu Murat Demirel’in 7 milyon dolarının, Elie Eskenazi adlı işadamında olduğunu belirledi.

TMSF’nin ulaştığı belgelere göre, Murat Demirel, Egebank’a sahip olduğu dönemde bir İsviçre Bankası olan Banque de Camondo’nun satışı için 1999 yılında Fransa ve Türkiye vatandaşı Elie Eskenazi ile, 25 milyon İsviçre Franklık bir anlaşma yaptı.

Bu protokole göre, Murat Demirel’in İsviçre bankasını alabilmesi için iki maddenin gerçekleşmesi gerekiyordu; birincisi İsviçre’deki federal bankalar komisyonunun bu satışı onaylaması, diğeri de, satış bedelinin Demirel tarafından peşin ödenmesi.

ÖDEMEYİ YAPMADI:

Ancak Murat Demirel 25 milyon İsviçre Frangı’nın sadece 10 milyon franklık (yaklaşık 7 milyon dolar) bölümünü peşin ödedi. Bunun üzerine protokole iki yeni madde daha eklenerek, bankalar komisyonunun bu satışa onay vermemesi halinde Banque de Camondo’nun (Suisse), Murat Demirel’in belirleyeceği bir başka isme satılmasının sağlanması kararlaştırıldı. Protokole eklenen yeni ikinci maddeye göre ise Murat Demirel, tüm satış bedelini peşin ödeyemediği takdirde, daha önce verdiği 10 milyon İsviçre Frangı’nın (yaklaşık 7 milyon dolar) Elie Eskenazi’de kalmasını ve geri ödenmemesini kabul etti.

10 MİLYON FRANK:

İsviçre’deki bankalar komisyonu, Aralık 1999’da, Elie Eskenazi’nin bankayı Demirel’e satmasına onay vermediğini açıkladı. O tarihte Murat Demirel, kalan 15 milyon İsviçre Franklık borcunu henüz ödememişti. Bunun üzerine Elie Eskenazi, Demirel ile yaptığı protokolu feshetti. Sözleşmede yer alan maddeye dayanarak, daha önce aldığı 10 milyon İsviçre Frangı’nı da iade etmedi. Yahya Murat Demirel’in almak istediği bu İsviçre bankası, yine Elie Eskenazi tarafından, 2000 yılı mart ayında Belçikalı bir gruba satıldı. Böylece Murat Demirel 10 milyon İsviçre Frank’lık bir kayba uğramış oldu.

PARAYI NEREDEN BULDU:

TMSF yetkilileri, Murat Demirel’in Elie Eskenazi’ye ödediği 10 milyon İsviçre Frangı’nın peşine düşünce ilginç bir durumla karşılaştı. Yapılan incelemeler sonucunda, Ege Finans Holding’ten Elie Eskenazi’nin hesabına 4.463.136 Amerikan Doları, Demirel’in sahibi bulunduğu Üniversal Yatırım Holding ’ten 2.174.558 Amerikan Doları, Föy Otomotiv’den ise 362.306 Amerikan Doları’nın, (yani yaklaşık 7 milyon dolar) Eskenazi’nin hesaplarına geçtiği belirlendi. TMSF yetkilileri, şimdi söz konusu 7 milyon Amerikan Doları’nın, Egebank aracılığı ve kredi kullanımı yoluyla Elie Eskenazi ’nin hesabına geçirildiğini iddia ediyor. TMSF bu parayı Elie Eskenazi’den almaya çalışıyor. Avukat Rıfat Saban’ın aracılığında Eskenazi ile yapılan görüşmede Saban, Murat Demirel’den alınan 10 milyon İsviçre Frangı’nın halen Elie Eskenazi’de olduğunu doğruladı. Eğer bu görüşmeler anlaşmayla sonuçlanırsa, kayıp gibi görünen önemli bir kaynak daha devletin kasasına girmiş olacak.  
Uğur Dündar/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde