Datça'da yapılacak yat limanı, çevrecilerle esnafı karşı karşıya getirdi

Datça'da yapılacak yat limanı, çevrecilerle esnafı karşı karşıya getirdi

Datça ilçesinde yapımına başlanan Yat Limanı Projesi'ne karşı çıkan çevrecilere esnaf ve vatandaşlar tepki gösterdi. İnşaat sahası önünde yapılan basın açıklamaları sırasında güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri olay çıkmasını önledi.

Datça'da yapılacak yat limanı, çevrecilerle esnafı karşı karşıya getirdi
16px
24px
30.05.2024 21:34Güncelleme: 30.05.2024 21:37
ABONE OLgoogle

Kenan GÜRBÜZ


Datça’da bir araya gelen esnaf ve vatandaşlar, yaptıkları açıklama ile Datça Yat Limanı’nın yapılmasına karşı çıkan çevrecilere tepki gösterdi. Polis ekipleri, olay çıkmasını önledi.

Datça’nın İskele Mahallesi Azganlı mevkisinde yapımı başlanan ve itirazlar nedeniyle mahkeme sürecindeki Datça Yat Limanı Projesi'nin yapılmasını istemeyen Muğla Çevre Platformu üyesi grup ile projeyi destekleyenler yaklaşık birer saat arayla inşaat sahası önünde basın açıklaması yaptı.

DATÇALI ESNAFLAR PROJEYİ DESTEKLİYOR

Projeyi destekleyen esnaf ve vatandaşlar şunları söylediler:

“Biz Datça halkı olarak bu projenin Datça’nın gelişimi ve ilerlemesi için faydalı olacağını düşünüyoruz.  Bu bir projeden öte zaruret haline gelmiş Datça ilçesinin liman ihtiyacını karşılayacak bir proje. Yüzer mendireğiyle, yüzer iskeleleriyle, atık alım, yakıt dolum tesisiyle ve tekne kapasitesi ile hem ihtiyacı karşılayacak hem de çevreye, deniz ekosistemine etkilerini minimuma düşürecek şekilde revize edilen bu projeyi Datça halkı olarak, Datçalılar olarak, esnaf ve denizciler olarak destekliyoruz.” 

 PROJEYE İTİRAZ ETTİKLERİNİ ANLATTILAR

Muğla Çevre Platformu ile Datça Meclisi ve vatandaşlar öğle saatlerinde basın açıklaması yapmak için bölgeye geldi. Baz vatandaşlar ise basın açıklamasını engellemeye çalışınca gerginlik yaşandı.

Polis ekiplerinin güvenlik önlemlerini almasının ardından basın açıklamasını okumaya çalışan MUÇEP Datça Meclisi Gönüllüsü Aydın Bodur’un sözü kesilerek, açıklamayı okuması esnaflar ve vatandaşlar tarafından engellendi.

Çevreciler, Halkın katılımı toplantıları ile İnceleme-Değerlendirme Komisyonu (İDK) süreçlerinde bu Yat limanı ile ilgili itirazlarını anlattıklarını belirterek, açıklamalarında şunlara yer verdiler:

 “Valiliğe, Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı’na kadar yazılı şikâyetlerde de bulunduk. Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularına çıktık. Basın açıklamaları yaptık. Protesto ettik… Dinletemedik! Datça Yarımadası’nı tamamıyla kültürel ve doğal özellikleriyle çocuklarımıza da miras bırakmak üzere Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan eden Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı, Datça’nın korunması gereken kültürel, tarihi ve doğal özelliklerini maalesef hiçe saymayı tercih etti” 

POLİS OLAY ÇIKMASINI ÖNLEDİ

Yat Limanı Projesi'ne karşı çıkan çevrecilere esnaf ve vatandaşlar tepki gösterdi. İnşaat sahası önünde yapılan basın açıklamaları sırasında güvenlik önlemi alan polis ekipleri olay çıkmasını engelledi.

Muğla'nın Datça ilçesinde bazı esnaf ve vatandaşlar, yapımına başlanan Yat Limanı Projesi'ne karşı çıkan çevrecilere tepki gösterdi.

Alanda toplanan kalabalık, Muğla Çevre Platformu üyelerinin basın açıklamasına engel olmak istedi. Bölgede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, iki grup arasında olay çıkmasına engel oldu. Her iki grup da açıklamaların ardından bölgeden ayrıldı.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde