Coşkun: Suçlu, Serdengeçti

Coşkun: Suçlu, Serdengeçti

BAKAN COŞKUN: MERKEZ BANKASI ZAMANINDA TEDBİR ALSAYDI, ŞOK YAŞAMAZDIK.

Coşkun: Suçlu, Serdengeçti
16px
24px
06.07.2006 13:13
ABONE OLgoogle

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Milli Prodüktivite Merkezi'nin tanıtımı için kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Coşkun, burada gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını da yanıtladı.

Piyasalardaki dalgalanmalar hakkın da yöneltilen bir soru üzerine Coşkun, "Bir bahar akşamı serinlemek için balkona çıksanız, fakat rüzgar esse raha tsız olursunuz. Ama orayı terk etmezsiniz" diye konuştu. Dalgalı kur sisteminde, rekabete açık piyasa modelin de bunun doğal karşılanması gerektiğini belirten Coşkun, Türkiye'de devlet müdehale etsin beklentisi bulund uğunu kaydetti. Devlet müdehalesinin bir süre sonra suni krizlere neden olacağını belirten Coşkun, "Onun için devl et yönlendir ici, düzenleyici olur. Müdehale etmez" dedi.

Dalgalanma ların uluslararası hareketlerle başladığına dikkat çeken Coşkun, Türkiye'nin ekonomisinin tamamen dünyaya a çıldığını ve başka ülkelerde alınan k ararların ülkeyi de etkilediğini ifade etti.

Güven ortamın da özel sektör yatırımlarının arttığını belirten Coşkun, geçen sene özel sektör tarafından 80 katrilyon değerind e yatırım yapılırken, kamu ve belediyelerin 20 katrilyon yatırım yaptığını aktardı. Coşkun, "Bu hızlı yatırım sonucund a özel sektörün açık döviz hesapları oldu. Bu dalgalanma sonucunda dövizin değeri artacak diye hızlı bir alım yapıldı. B u arada sıcak para dediğimiz kesimden de para çekilince, dalgalanma kısa zamanda bir şok tesiri yapt ı. Yoksa bunlar normaldir" şeklinde konuştu.

Coşkun, sözlerine "Bir başka konuda, hükümet üyesi olduğum halde şunu söylüyorum" diyerek devam etti. Eski Merkez Banka sı Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin bu konuda temkinli ve tedbirli davrandığını söyleyen Coşkun şu görüşleri dile geti rdi: "Süreyya Serdengeçti, bu konuda temkinli, tedbirli, teenni ile hareket eden bir insandı. TL'nin aşırı değerlenmesi karşısında, Merkez Bankası zamanında tedbi rler alsaydı, öyle bir şok yaşamayabilirdik."

Coşkun, gelinen noktada Türk ekonomisinin bu tür dalgalanmalara göğüs gerebilecek güçte olduğunun kanıtlandığ ını da kaydetti. Piyasalarda zaman zaman dalgalanmaların yaşanabileceğini ifade eden Coşkun, pek çok sanayiciden ken dilerine yakınmalar geldiğini dile getirdi. Coşkun, "Ama bunun aksi de var. İhracatçılar bu konudan çok mutlu. Piyasas ını kaybetmemek için zararına çalışanlar da vardı. Biraz nefes aldılar" şeklinde konuştu. Coşkun, "Bana göre kur şimdi normal, hak ettiği değeri buldu" dedi.

"ERKAN GÜRKAN'IN HAKKINDA YO LSUZLUK YOK, YÖNETİMDE İHMALLER VAR"

Bakan Coşkun, KOSGEB Başkanı Erkan Gürkan'ın başka bir göreve getirilmesi ile ilgili sorulara da cevap verdi. Yapılan icraatl ar hakkında yanlış görüp tepki gösterenlerin şikayetleri olduğunu kaydeden Coşkun, "Her konuda Türkiye'de yanlış ge lişmiş bir zihniyet var. Gelişigüze l yorumlarla bir sürü ihbarlar oluyor" dedi.

Cumhu rbaşkanlığı Denetleme Kurulu'nun zaman zaman kuruluşları denetlediğini belirten Coşkun, 7-8 aydır da KOSG EB'in denetlendiğini söyledi. Coşkun, hazırlanan raporun Başbakanlığa iletildiğini, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun da raporda tavsiye edilen hususlar konusunda soruştu rma yapılması talebinde bulunduğunu aktardı.

Kendi lerine gelen müracaatlar doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu'ndan 1-2 ay önce Sanayi Bakanlığı Teftiş Kurulu olarak konuyu araştırmaya başladıklarını söyleyen Coşkun, "Neticede 2 rapor çıktı. Urfa ve İstanbul'da usul süzlük, yolsuzluk tespit edildi. Savcıya suç duyurusunda bulunuldu. 2. idari açıdan bazı eksiklikler tespit edildi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde