Çin'den Türkiye'ye elektrikli otomobillere getirilen ek vergiyi kaldırma çağrısı

Çin'den Türkiye'ye elektrikli otomobillere getirilen ek vergiyi kaldırma çağrısı

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Çin'den ithal edilen araçlara yüzde 40 ek vergi uygulama kararından duyulan memnuniyetsizlik dile getirildi ve Türkiye'yi ek vergileri derhal kaldırmaya çağırdı.

Çin'den Türkiye'ye elektrikli otomobillere getirilen ek vergiyi kaldırma çağrısı
16px
24px
14.06.2024 16:28Güncelleme: 14.06.2024 16:36
ABONE OLgoogle

Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin hareketinin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu ve değişen politikalarının yalnızca her iki taraftaki işletmelerin ve yerel Türk tüketicilerinin çıkarlarına zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda Çinli şirketlerin Türkiye'nin iş ortamına ilişkin endişelerini ağırlaştırdığını ve Türkiye'ye yatırım yapma konusundaki güvenlerini zayıflattığını söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin sadece Çin'de üretilen elektrikli otomobillere ek vergi uygulamasının Çin ürünlerine karşı ayrımcılık teşkil ettiğini ve en çok kayırılan ülke muamelesi ilkesini ciddi şekilde ihlal ettiğini söylüyor.

"GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIRIZ" ÇIKIŞI 

Bakanlık,  Türkiye'yi ayrımcı tarifeleri derhal kaldırmaya çağırdı ve Çinli şirketlerin meşru hak ve çıkarlarını korumak için "gerekli önlemleri" alacağına söz verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lin Jian da Türkiye'nin Çin otomobillerine ek vergi uygulama hamlesinin DTÖ kurallarına ve Çin-Türkiye ikili ilişkilerinin istikrarlı gelişme ivmesine aykırı olduğunu söyledi. Sözcü, ikili ticari işbirliğinin hızla büyüdüğünü ve pratik işbirliğinin iki ülke halkına somut faydalar sağladığını söyledi. 

NE OLMUŞTU?

Resmi Gazete'de yayınlanan bir cumhurbaşkanlığı kararı, ek Türk tarifesinin araç başına en az 7.000 ABD Doları olarak belirleneceğini ve 7 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe gireceğini belirlemişti.

Türkiye Ticaret Bakanlığı da yaptığı açıklamada, ek tarife kararının cari açık hedefleri ve yerli yatırım ve üretimi teşvik etme çabaları dikkate alınarak alındığını söylemişti.

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde