Çin’den elektrikli araç vergisinde Almanya hamlesi

Çin’den elektrikli araç vergisinde Almanya hamlesi

Çin'in Alman otomobil üreticilerine Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan elektrikli araç vergilerini önlemek için avantajlar sunmaya başladığı açıklandı.

Çin’den elektrikli araç vergisinde Almanya hamlesi
16px
24px
24.06.2024 22:06Güncelleme: 24.06.2024 22:09
ABONE OLgoogle

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Pekin, Berlin'in Avrupa Birliği'ni Çin'in elektrikli araç ihracatına yönelik gümrük vergilerini düşürmeye ikna etmesi durumunda Alman lüks otomobil üreticilerinin bundan faydalanabileceğini öne sürdü.

Görüşmelere aşina olan kaynaklar ayrıca Çin’in, Asya ülkesinden yapılan ithalatlara yönelik planlanan elektrikli araç vergilerini kaldırma karşılığında büyük motorlu araçlara yönelik mevcut tarifelerini düşürmeye başladığını açıkladı. Pekin şu anda bloktaki binek araçlara yüzde 15 oranında ücret uyguluyor.

PEKİN ALMAN LÜKS OTOMOBİLLERİNE YÜZDE 25 VERGİ UYGULAYABİLİR

Kaynaklardan biri, Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao'nun Cumartesi günü Pekin'de yaptığı toplantıda Alman mevkidaşı Robert Habeck'e yönelik avantajların olasılığını ima ettiğini söyledi. Habeck'in dünyanın iki numaralı ekonomisine yaptığı üç günlük ziyaret, AB'nin bu yılın sonuna doğru elektrikli otomobillere yönelik ücretleri yüzde 48'e kadar artırmayı teklif etmesinden haftalar sonra gerçekleşti.

Pekin daha önce büyük Avrupa otomobillerine yüzde 25'lik bir ücret uygulayabileceğinin sinyalini vermişti. Bu sinyal, Mercedes-Benz Group AG ve BMW AG dahil olmak üzere Alman lüks otomobil üreticilerini etkileyecek bir hareket olarak yorumlanıyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde