Çimento sektörünün gözü Rusya'da

Çimento sektörünün gözü Rusya'da

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Rusya'ya 3 milyonm ton çimento ihraç edecek. Yalnız...

Çimento sektörünün gözü Rusya'da
16px
24px
20.03.2008 16:01
ABONE OLgoogle

Rusya'nın Soçi kentinde 2014 yılında düzenlenecek kış olimpiyatları çerçevesinde yapılacak yatırımlar, çimento sektörünü bu pazara yöneltti. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Eğitim ve Değerlendirme Müdürü Çağlan Becan, taşımayla ilgili sorunların kısa sürede çözülmesi halinde sektörün Rusya'ya 3 milyon ton çimento ihraç edebileceğini söyledi.

Rusya'nın 2007 yılı ihracatında ön plana çıkmaya başladığını belirten Becan, "Rusya, önümüzdeki birkaç yılda özellikle kış olimpiyatları çerçevesindeki yatırımlar açısından önemli bir pazar haline gelecek." dedi.

Antalya'da Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ile yönetimi TMSF'de bulunan Göltaş Çimento'nun işbirliğiyle düzenlenen 'Çimento ve Betonda Gelişmeler Bölgesel Semineri'nde sektöre ilişkin bilgi veren TÇMB Eğitim ve Değerlendirme Müdürü Becan, çimento ihracatında kış olimpiyatlarından dolayı Rusya'nın yükselen bir yıldız olduğunu söyledi. Türk çimento sektörünün 2006 yılında ihracatta Avrupa birincisi, dünya altıncısı olduğunu dile getiren Becan, 2007 yılında ağırlıklı olarak Irak, Rusya, Suriye, İspanya ve İtalya'ya ihracat yapıldığını kaydetti. 2006 yılındaki 7,2 milyon ton ihracatın 2007 yılında 8,2 milyon tona çıktığını aktaran Becan, şöyle konuştu:

"Geçen yıl konut projelerindeki azalmaya paralel olarak azalan iç piyasa talebi, ihracat artırılarak karşılandı. Bu dönemde çimento üretimi yüzde 3,9 oranında artarken, çimento ihracatındaki artış da yüzde 17,4 oranında gerçekleşti. Irak'a çimento ihracatı kesintisiz devam ediyor. 2007 yılında toplam çimento ihracatının yüzde 26,9'u bu ülkeye yapıldı. Rusya'nın olimpiyat yatırımından dolayı çimento talebi artacak. Bu da sektör açından önemli bir gelişme."

Bu yıl çimento ihracatının 10 milyon tonu geçmesinin beklendiğini ifade eden Becan, Rusya'ya yapılan 1 milyon tonluk ihracatın da nakliye sorunlarının çözülmesi halinde 3 milyon tona çıkabileceğine işaret etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde