Ciliv vergilerden yakındı

Ciliv vergilerden yakındı

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, dünyadaki örneklerine kıyasla Türkiye'de mobil iletişim sektöründeki vergilerin çok yüksek olduğunu söyledi.

Ciliv vergilerden yakındı
16px
24px
02.07.2008 15:08
ABONE OLgoogle

Ciliv, mobil iletişim sektöründe vergilerin makul ölçülerde olması gerektiğine işaret etti.

"Mobil iletişim sektöründe vergiler çok yüksek" diye konuşan Ciliv, yüzde 18 KDV ve yüzde 25 ÖTV'nin sektörün gelişmesine negatif etkisi olduğunu ifade etti.
Türkiye'de 50 milyondan fazla kişide cep telefonu bulunduğuna dikkati çeken Ciliv, vergilerin düşürülmesiyle bütün vatandaşların iletişim masraflarının düşeceğini, bunun da hem sektör hem de ülke açısından faydalı olacağını belirtti.

Üçüncü nesil

Bir çok ülkenin hızla Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemine (3G geçtiğini ve vatandaşlarının hayatını daha kolaylaştırdığını anlatan Süreyya Ciliv, önümüzdeki yıllarda en büyük fırsatların mobil geniş bant internet erişiminde olacağını vurguladı.

Ciliv, şöyle konuştu:
"Türkiye'ye Üçüncü Nesil Mobil İletişimin bir önce gelmesi lazım. İnternet önemliyse, bunun Türkiye'ye gelmesi de çok önemli. Bu, Türkiye ve Türk insanı için de çok önemli. Bakanlar Kurulu'ndan konuyla ilgili ihalenin yapılması kararının çıkması lazım, ondan sonra hızla uygulamaya geçilebilir zaten.
Ben, 25 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum ki, önümüzdeki yıllardaki en büyük fırsatlar mobil geniş bantta, internet erişiminde olacak. Çünkü dünyada şimdiden bunun örnekleri var. Cep telefonu pazarının yüzde 40'ını elinde bulunduran Nokia bile bu fırsattan yararlanmak için yönünü değiştiriyor. 'Biz artık cep telefonu şirketi değiliz, biz artık internet ve multimedya şirketiyiz' diyor. Bu makinelere 'telefon' değil 'internet makinesi' diyorlar.

Artık bu cihazlar sayesinde 24 saat her yerde, her zaman internete, geniş banttan ulaşılabiliyor. Bu cihazlar, kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş olacak. Bilgileri size nerede olursanız olun, tam sizin istediğiniz gibi sunacak. Bölgesel servisler (Location Based Services) gibi çok zengin bir dünya var. Bu cihazlar bir çok soruya çok daha akıllı çözümler üretecek."

AA

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde