Çevre için 35 milyar avroya ihtiyaç var

Çevre için 35 milyar avroya ihtiyaç var

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Çevre konusunda Avrupa Birliği'ne daha önce üye olmuş ülkelerin seviyesine gelmemiz için 35 milyar Euro harcama yapmamız lazım." dedi.

Çevre için 35 milyar avroya ihtiyaç var
16px
24px
04.06.2006 19:58Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Bahçelievler Belediyesi tarafından Polat Reneissance Oteli'nde düzenlenen "Uluslararası Çevre Sempozyumu"na katılan Bakan Osman Pepe çevreyle ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

AB sürecinin Türkiye için önemli olduğunu dile getiren Bakan Pepe, "Avrupa Birliği, çevreyle ilgili diğer aday ülkelere nasıl davrandıysa, bize de aynı şekilde davranmasını istiyoruz. Avrupa Birliği'nin, yani batılıların çifte standardı var. Önümüzdeki müzakereler sürecinde Türkiye'ye çevre ile alakalı çifte standart uygulanmasını istemiyorum. Biz, AB ülkelerinin fonları hangi amaçla nasıl kullandıklarını, hangi miktarda kullandıklarını biliyoruz. Bize de bu imkanlar verilirse, Türkiye bu işlerin üstesinden gelir." şeklinde konuştu.

Bakan Osman Pepe, Türkiye'nin çevreyle ilgili 2014'te AB'ye üye olabilme projeksiyonunu hareket belirterek, şunları söyledi: "Türkiye'nin çevre konusunda Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerin seviyesine gelebilmesi için yaklaşık 35 milyar Euro harcama yapması lazım." Bu miktarın yüzde 15'nin AB kaynaklarından finanse edilmesi gerektiğini kaydeden Bakan Pepe, "Türkiye, gayrisafi milli hasılasının binde 8'ini çevre yatırımlarına ayırırsa bu meseleyi 10 yıl içinde çözüme kavuşturabiliriz." dedi.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde