’Cep’den 564 milyon YTL isteniyor

’Cep’den 564 milyon YTL isteniyor

Hükümetin cep telefonu abonelerinden ayda 1 YTL fon alma girişimi yasalaşırsa, 47 milyon cep telefonu abonesinin cebinden yılda 564 milyon YTL alınıp Çevre ve Orman Bakanlığı’na aktarılacak.

’Cep’den 564 milyon YTL isteniyor
16px
24px
16.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle
< FONT face="arial, helvetica, sans-serif">

Şu anda ayda 30 dakika konuşma karşılığ ı yılda 104.6 YTL ödeyen vatandaşın fatura sı da 116.6 YTL’ye çıkacak.

Tuzla'daki zehirli atıklarla tekrar gündeme gelen ’çevre sorunlarıyla’ mücadelede ’mali yetersizl iği’ aşmak için vatandaşın cep telefonu faturasına ayda 1 YTL daha eklenecek. Hükümetin gündemindeki Çevre K anunu ’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre, cep telefonu (GSM) abonelerinden her ay 1 YTL Çevre Ka tkı Payı adıyla fon alınacak. Tasarı kanunlaşırsa yaklaşık 47 milyon cep telefonu abonesinden yılda 564 milyon YTL tutarında tahsilat yapılacak ve b u kaynak, Çevre ve Orman Bakanlığı’nı n bütçesine eklenecek.

HER ŞEY ’CEP ’TEN ÇIKIYOR

Hükümetin çevre sorunlarıyla mücadele için de cep telefonu abonelerini ’kümesteki kaz’ olarak değerl endirmesi hem GSM operatörlerini, hem de faturası sürekli kabaran vatandaşları tedirgin etti. Halen konuşma ücr eti üzerinden yüzde 25 ÖTV, yüzde 18 KDV, yüzde 15 Hazine payı, yüzde 0.35 kamu kurum masraf katkı payı, 10 YTL telsiz kullanım ücreti ödemek zorunda olan aboneler, yasa çıkarsa ayda 1 YTL de çevre için ödeyecek. Böyl ece y eni abone olanların 100 YTL’lik faturada ödeyeceği vergi ve sabit ücretler tutarı yüzde 60’dan yü zde 63’e, mevcut abonele rinki de yüzde 46’dan yüzde 52’

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde