Çekmecelerinden 10 bin dolar çıktı

Çekmecelerinden 10 bin dolar çıktı

Edirne'de rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alınan Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin, makam odasındaki çekmecelerden 10 bin dolar çıktı..

Çekmecelerinden 10 bin dolar çıktı
16px
24px
08.03.2008 10:57
ABONE OLgoogle

Edirne merkezli olarak 8 ilde düzenlenen "Arasta" operasyonunda Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de aralarında bulunduğu 20'ye yakın kişi gözaltına alındı. Başkan Sedefçi, belediye sarayının satışı ve su hizmetlerinin özelleştirilmesiyle ilgili ihalelere fesat karıştırmak, rüşvet almak ve organize suç örgütü kurmakla suçlanıyor.

Operasyonda Sedefçi ile birlikte eski yardımcısı Cemil Erdoğan, muhasebe müdürü Ruhi Takındı, belediye çalışanları Cafer Kartal, Kader Pajo, Cevdet Girgin, Osman Ateş, İlhan Parlak da gözaltına alındı. Satışı yapılan belediye sarayıyla ilgili Başkan Sedefçi ile görüştüğü belirlenen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın da bilgisine başvurulmak üzere arandığı öğrenildi. Daha önce Mavi Hat operasyonunda gözaltına alınan Gayri Menkul Proje Geliştirme İnşaat Taahhüt A.Ş.'nin sahibi Metin Karakaya da arananlar arasında yer alıyor.

Sabah saatlerinde Sedefçi'nin evine giden polis, 2.5 saatlik arama yaptı. Sedefçi'nin ayrı yaşadığı eşi Sevgi Sedefçi'nin de eve gelerek polisten izin alıp eşine sarıldığı öğrenildi. Aynı saatlerde belediyeye giden polis bazı dosyalara el koydu. Sedefçi'nin makam odasında çilingire açtırılan çekmecelerden ise 10 bin doların üzerinde döviz çıktığı öğrenildi.

Başkan Sedefçi önceki gün düzenlediği basın toplantısında su hizmetlerinin özelleştirilmesiyle ilgili ihaleyi iptal ettiğini, eksik ya da yanlışlar varsa incelemesi için dosyayı savcılığa verdiğini, gerekirse savcılığın soruşturma açacağını söylemişti. Edirne'de başlatılan operasyon Ankara'ya da sıçradı. Operasyonun Ankara bölümünde, Ali Ş. ve Mehmet A. adlı iki işadamı gözaltına alındı.

Murat Savaş/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde