Cavit Çağlar lüks yat yaptırıyor

Cavit Çağlar lüks yat yaptırıyor

Devlete 1.7 milyar dolar borcu olan Cavit Çağlar, kendine süper yat yaptırıyor

Cavit Çağlar lüks yat yaptırıyor
16px
24px
11.03.2008 09:22
ABONE OLgoogle

Alper Uruş'un haberi

1.7 milyar dolarlık borcunu ödemediği için TMSF tarafından mallarına el konan Cavit Çağlar, Tuzla Tersanesi'nde 36 metrelik yat yaptırıyor.

Mengi-Yay Yatçılık tarafından imal edilen yatın fiyatının 4.5 milyon euro olduğu söyleniyor

Eski bakan ve işadamı Cavit Çağlar, 2001 yılında Etibank'ı 480 trilyon lira zarara uğrattığı gerekçesiyle hakim karşısına çıktı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. TMSF'nin takibi sonucu eski bakan olmasına rağmen Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı suçlular arasına giren Çağlar, Amerika'da yakalandı
ve 17 Nisan 2001'de Interpol kanalıyla Türkiye'ye iade edildi. 10 ay cezaevinde yatt.

İşadamı Cavit Çağlar, 1.7 milyar dolarlık borcu için TMSF ile 2004 yılında protokol imzaladı. Ancak ödeme şartlarına uymadığı için aralarında 2 helikopterinin de olduğu mallarına tekrar el konuldu. TMSF'ye borcunu bir türlü ödemeyen Çağlar'ın Tuzla'da 4.5 milyon euro'ya süper lüks bir yat yaptırdığı ortaya çıktı. Yapımına bir yıl önce başlanan 36 metrelik yat, bittiğinde tam bir yüzen sarayı andıracak.

Kendi üzerine yaptırmıyor

Çağlar'ın teknesini TMSF'nin gözünden kaçırmak için kendi veya bir yakının üzerine tescil ettirmediği ileri sürülüyor. bu nedenle de Tuzla'da tersaneler caddesi üzerinde ancak iki güvenlik noktasından geçtikten sonra girilebilen Mengi-Yay Yatçılık tersanesi gizliliğe büyük önem veriyor. Çağlar'ın yatı, kapalı bir atölyede inşa ediliyor. Tuzla tersanesindeki işletmecilerin de bildiği ama “sır” gibi saklanan yatla ilgili komşular konuşmaktan kaçınıyor. Adını açıklamayan bir tersane sahibi ise “Borcunu ödemediği için mal varlığı TMSF'nin takibinde olan Cavit Çağlar, 4.5 milyon euro değerindeki bir yatı kendisinin ya da yakın çevresinin üzerine yaptırmaz” diyor.

'Fiyatta anlaşamadık'

Mengi-Yay Yatçılık Turizm Sanayi ve Limited şirketinin yetkililerinden Hüseyin Mengi'ye de ulaşıp iddiaları sorduk. “Cavit Çağlar'ın önceki teknesini de biz yaptık” diyen Mengi şunları söyledi: “Babam Cavit Çağlar'a 1991 yılında 36 metre uzunluğunda 'Çağlar' isminde bir tekne yaptı. O yaptığımız teknenin değeri yaklaşık 1 milyon 250 bin dolardı. 2000'li yıllarda yine kendileriyle bir görüşmemiz oldu ve tekne yaptırmak istediklerini söylediler. O zaman sipariş vermediler. Son dönemde ise Cavit Çağlar oğlu Mustafa Bey ile birlikte bir tekne istediklerini söyleyip buraya gelip baktı. Ama fiyatta anlaşamadık. Onlara yat yapmıyoruz. Şu an tersanemizde 8 teknenin imalatı devam ediyor. Bunlardan dördünün sahibi belli, satışlarını yaptık. Kalan 4 yat içinde sizin söylediğiniz gibi uzunluğu 35 metre 20 santim olan bir tekne var. Ama sahibi belli değil.”

Her kamarada LCD TV olacak

Çağlar'ın lüks yatı tamamlandığında 5 yıldızlı otel konforunda olacak. Mobilyaların ceviz kaplama, teknenin renginin ise “zarafeti” yansıtması bakımından beyaz olması düşünülmüş. Tüm kamaralara LCD ekran televizyon koyulacak, mini buzdolapları olacak. Yatta tam donanımlı mutfak ve banyonun yanı sıra, küçük bir toplantı salonu da unutulmamış.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

* Uzunluğu: 36 metre
* Hızı: Maksimum 22 deniz mili
* Motor gücü: 1800 beygir (Çift motor)
* Kamara sayısı: 2'si 2 kişilik, 6 kamara
* Fiyatı: Yaklaşık 4.5 milyon euro

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde