Canlı yayında 'İ' kavgası

Canlı yayında 'İ' kavgası

Gazeteci-yazar Emin Çölaşan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 12 yıl sonra TGRT"de canlı yayında karşı karşıya geldi. Son derece hararetli geçen tartışmada İ. Melih için tartışma çıktı

Canlı yayında 'İ' kavgası
16px
24px
30.03.2007 09:00
ABONE OLgoogle

Hürriyet yazarı Emin Çölaşan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Yılın ekran düellosu"nda TGRT Haber'de canlı yayında karşı karşıya geldi. Yaklaşık 3 saat süren programa Çölaşan'ın yazılarında kullandığı "İ.Melih" ifadesi damgasını vurdu.

İLK SÖZ ÇÖLAŞAN'IN

 Programda ilk sözü alan Emin Çölaşan Başkan Melih Gökçek'in kendisine çektiği mesajları, mailleri okudu.

 Mesajlar arasında yer alan 'Benden kazandığın paraları gazeten Hürriyet'e verdin mi?' sorusuna Çölaşan, 'Sen benden kazandığın tazminatları belediyeye verdin mi ki ben de gazeteme vereyim' dedi.

 Çölaşan, Melih Gökçek'in kendisi için bir çok gazeteye geçmek istediği bunu sadece Cumhuriyet gazetesinin kabul ettiği iddialarına ise 'Ben sadece 1985 yılında Milliyet'ten Hürriyet'e geçtim, o da kendi hür irademledir' diye cevap verdi.

 Emin Çölaşan, Gökçek'in 'Bak Emin kendini tıklatmazsan ben seni öyle bir tıklatacağım' iddialarını okuduğu sırada Gökçek, 'Çölaşan 100 yıl dillere destan olacak İnşallah' diye mırıldandı.

 Çölaşan, Gökçek'in kendisine yurt dışından (3 kez ABD'den, kimden geldiği bilinmeyen) para geldiği, kitap gelirleri dışında geliri olup olmadığı sorusuna 'Bana yurtdışından havale gelmedi, sadece bir bankadan bir bankaya para transferi yaptırdım' dedi. Çölaşan kendi parasının transferiyle ilgili banka dekontunu da Gökçek'e gösterdi.

 Çölaşan, bu konuda kendisine "çamur atanları"ın şu anda yargılandığını da ifade etti.

 İDDİALARIN ASLI ASTARI YOK

 Çölaşan, Gökçek'in tüm iddialarının aslı astarı olmadığını, iddiaların tamamen duyum üzerine olduğu ve bu durumun bir belediye başkanına yakışmadığını söyleyerek ilk bölümü tamamladı.

 Kısa bir ara sonrası tekrar konuşan Çölaşan, 'Benim bir çok iktidarla kavgam vardır, eğer benim bir açığım olsaydı bu iktidarlar (Erdoğan, Çiller vs.) beni çiğ çiğ yerlerdi' dedi.

 Yaklaşık 40 dakikalık konuşmanın ardından Çölaşan sözlerini bitirdi.

 GÖKÇEK: BU MAİLLERİ ATMA NEDENİM 10 YILLIK RANDEVU TALEBİM

Gökçek sözlerine 'Sizi 10 yıldır ekranlara davet ediyorum ama çıkmadınız' diyerek başladı ve şöyle devam etti; 'Siz bana karşı 57 defa mahkum oldunuz ama hala iftira atıyorsunuz, dünyanın başka bir yerinde olsa o kişi mesleğini bırakırdı' dedi

 Gökçek kazandığı davaların parasıyla ilgili 'Ben kaybettiğim davaların parasını kendim ödüyorum, belediyeye ödetmiyorum, ama siz gazetenize ödetiyorsunuz. Onun için kazandığım parayı tabiki ben alacağım' dedi. 'Gazeteniz bu konuda size özel bir kural çıkardı, artık mahkum olan gazetecinin tazminatının yüzde 20'sini gazetesinin ödeyeceğini' söyleyen Gökçek, 'Siz de o tarihten bu yana daha dikkatli yazıyorsunuz' dedi.

Gökçek'in mal beyanı
60 bin $

5 bin Euro (Oğluna ait)

10.398 YTL Vakıfbank'ta

29.000 YTL (Ziraat Bankası- Emekli maaş parası)

38.401 YTL Eşinin tazminatı

Ayrıca gayrimenkuller (İstek olmadığı için açıklamadı)

Gökçek, Çölaşan'a 'Siz herkese hesap sorabiliyorsunuz da biz mi size hesap soramayacağız, tabiki sizin mal varlığınızın hesabını sorarız' dedi ve kendi mal beyanıyla ilgili belgeleri gösterdi.

Gökçek'in Çölaşan'a, offshore hesabı olup olmadığı sorusuna Çölaşan 'evet oldu' diyerek cevap verdi.

 Emin Şirin adlı şahsın Emin Çölaşan hakkında savcılığa verdiği dilekçe için de Çölaşan 'Bu belgeler saçma sapandır' - Video dedi.

Başkan Gökçek, 'Benim 1994 tarihinden bu yana olan tüm servetimi, eşimin ve çocuklarımın üzerine olan tüm malvarlığını, bankalardaki tüm hesap haraketlerini ve sizin tüm hesaplarınızın ve mal varlığınızın hareketlerini öğrenmek için TGRT Ankara Medya Grup Başkanı Nuri Elibol'u tayin ediyorum' yazan bir taahhütname okudu ve imzaladı. Gökçek bu taahhütnameyi Çölaşan'a uzattı ancak Çölaşan imzalamadı.

 Bunun üzerine Gökçek ikinci bir teklifte bulunarak tüm mal varlıklarını değiş tokuş etmeyi önerdi.

Gökçek, bir yazısında hükümeti eleştiren ve paradan 6 sıfır atamayacaklarını iddia eden, attıkları takdirde özür dileyeceğini ifade eden Çölaşan'dan bu sözünü yerine getirmesini istedi. Çölaşan da bu yazısını kabul ederek 'Yazdığım binlerce yazı vardır, bu yazımda yanıldığımı kabul ediyorum, tabiki özür dilerim' dedi.

 KARŞILIKLI İDDİALAR BAŞLIYOR

 Çölaşan, Melih Gökçek'in kendi mal varlığıyla ilgili sorularına 'Sen kim oluyorsun da hesap soruyorsun' ve 'Gökçek dava yoluyla bir çok kişiyi sindirdi' dedi.

 Melih Gökçek'in Çölaşan'ın yazılarının sansürlenmesi iddiasına Çölaşan 'Benim yazılarım sansürlenirse istifa ederim' dedi. Çölaşan 1-2 defa bazı kelimelerinin çıkarıldığını ancak bunun için kendisinden özür dilendiğini ifade etti.

 Çölaşan, ayrıca muhabir olduğu dönemlerde, gazete yazı işlerinin, kendi haberinde yapılan oynamalar olduğunu da söyledi.

 Gökçek'in yazılarında sansür olduğunu iddialarına karşı Çölaşan kinayeli bir şekilde 'Helal olsun sana, beni mat ettin, bu saatten sonra istifa ediyorum, bunu da buradan duyuruyorum' ifadelerini kullandı.

 Daha sonra da Çölaşan, 'Şimdi yarın çıkıp da hani istifa etmiştin der' diyerek konuşmasına devam etti.

 Emin Çölaşan'ın yazılarında kullandığı 'İ. Melih' ifadesi tartışmanın diğer bir konusuydu.

 Çölaşan'ın yazılarında kullandığı İ. Melih Gökçek ifadesinde kastettiğinin ne olduğunu açıklamasını isteyen Gökçek, 'O yazılarda kastettiğin şeyi sana iade ediyorum' dedi. Ayrıca Gökçek, gazetesinin Çölaşan'a da bir daha bu şekilde yazı yazmaması konusunda uyarıda bulunduğunu ifade etti ve şöyle devam etti: 'Sıkıyorsa bir daha yazsana...'

 Çölaşan, Gökçek'in avukatının dava dilekçesinde İ. Melih ifadesinin İb.. Melih olarak ifade edildiğini ama bunun mahkeme tarafından da reddedildiğini açıkladı.

 ÇÖLAŞAN: OYUNUZU HIRSIZA VERMEYİN

 Çölaşan bir yazısında yazdığı oyunuzu hırsıza uğursuza vermeyin cümlesi için yaklaşık 13 bin belediye başkanı arasında sadece Melih Gökçek'in kendisine dava açtığını Gökçek'in bu davayı kaybettiğini söyledi. Çölaşan, onca belediye başkanı varken niye sadece Gökçek'in üzerine alındığını anlayamadığını da ifade etti.

 Çölaşan, Türkiye'deki hırsızlık olaylarının büyük bir kısmının belediyelerde, belediyelerin ihale verdiği şirketlerin yaptığını açıkladı. Çölaşan'ın belediyelerin ve şirketlerin yolsuzluk yaptığı iddialarına Gökçek, 'ne biliyorsan açıkla' diyerek cevap verdi.

 Program sunucuları her iki konuğunu da teşekkür ederek daha da uzun sürebilecek programı sona erdirdiler.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde