Çalık da bankalar da sessiz

Çalık da bankalar da sessiz

Ahmet Çalık'ın Sabah'ın parasını ödemesi için verilen sürenin dolmasına 8 gün kaldı.

Çalık da bankalar da sessiz
16px
24px
13.04.2008 09:54
ABONE OLgoogle

Sabah ve atv'yi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ihalesinden 1.1 milyar dolara alan Çalık Grubu'na, parayı bulamadığı için kamu bankalarından kredi verileceğine ilişkin haberlere rağmen hem grup hem de kredi vermesi sözkonusu olan bankalar (Halk Bankası ve Vakıfbank) sessizliğini koruyor.

Önceki gün uzun bir toplantı yapan Vakıfbank yönetimi herhangi bir açıklama yapmadı.

TMSF, onay ve izinler alındıktan sonra Çalık Grubu'na gerekli ödemeyi yapması için 60 günlük süre vermişti. 21 Şubat 2008'de verilen bu süre 21 Nisan'da doluyor. Bugün itibariyle Çalık'ın ödeme yapması için sadece sekiz günü var.

Damat CEO, ağabeyi hissedar
Vakıfbank'tan kaynak sağlanması seçeneğinin gündeme gelmesinden sonra uzun bir toplantı yapan Vakıfbank yönetiminin de bu konuyu görüştüğü belirtildi. Önceki gün yapılan toplantının Çalık'a kredi sağlanması ile ilgili olduğu bilgisi bazı internet sitelerinde de yer aldı. Banka yetkilileri, bu konu ile ilgili aramalara yanıt vermedi.

Çalık Grubu'na verilmesi sözkonusu olan kredi miktarının 700 - 750 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Grup 110 milyon YTL ihale teminatı yatırmıştı. Bu durumda toplam bedelin (1.1 milyar dolar) 300 milyon dolar civarında bir kısmının özkaynaklardan veya başka bankalardan karşılanması gerekecek. Bu konuda bazı Körfez sermayeli bankaların devreye girebileceği belirtiliyor.

Bilindiği gibi Çalık Grubu'nun CEO'yu Berat Albayrak, Başbakan Erdoğan'ın damadı. Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak da Sabah ve atv'yi alan Çalık şirketi Turkuvaz'ın hem küçük hissedarı hem de yöneticisi.

Metin  Münir yazdı
Çalık Grubu'na kamu bankalarından kredi verilmesinin gündemde olduğunu, Milliyet yazarı Metin Münir, önceki gün Milliyet'te yayımlanan köşesinde yazdı. Münir, özetle şu bilgileri verdi:

“İşadamı Ahmet Çalık'ın atv-Sabah'ı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF'den satın alması için ihtiyaç duyduğu 1.1 milyar doların büyük bir bölümünü devlet bankaları sağlayacak. Eğer son dakikada bir aksilik olmazsa, ödeme gelecek hafta yapılacak, Türkiye'nin ikinci büyük medya kuruluşu Çalık'ın Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık şirketine devredilecek.
Bankacılık kaynaklarından öğrendiğime göre, kredinin sağlanmasına önayak olan devlet bankaları Halk Bankası ile Vakıfbank'tır. Konu bir süreden beri sektörde yaygın olarak konuşuluyor.

Kaynaklarımdan birine göre, Halk ve Vakıf bankaları Çalık'a 12 yıl vadeli, yaklaşık 750 milyon dolar sağlamayı taahhüt etti.
(...) Çalık, ihaleye girmek için gereken teminat mektubunu Vakıfbank ve Bank Asya'dan almıştı.”

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde