Çağlayan özel sektörün borcunu açıkladı

Çağlayan özel sektörün borcunu açıkladı

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, krizin yaşandığı ortamda özel sektörün borçlarını...

Çağlayan özel sektörün borcunu açıkladı
16px
24px
23.10.2008 22:59
ABONE OLgoogle

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, küresel krizin yaşandığı ortamda Türkiye'de özel sektörün borçlarının 140 milyar dolar olduğunu belirterek, özel sektörün yabancı para cinsinden kısa vadeli borçlarının 2007 itibari ile 88 milyar YTL, yabancı para cinsinden kısa vadeli alacaklarının da 69 milyar YTL olduğunu açıkladı.

Bakanı Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir toplantıyla Girişimci Bilgi Sistemi'ni tanıttı. Türkiye'de sanayiye dair tüm verilerinin bir araya getirildiği sistemin cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olduğunu ifade eden Çağlayan, sistemle sektörel ve bölgesel anlamda analizler yapılabileceğini söyledi.

Çağlayan, sistemin ticaret, hizmetler ve sanayi sistemi ile ilgili tüm verileri kapsadığını ve sürekli yeni verilerle yenileneceğini kaydederek verilerin de ortak bir havuzda toplanacağını belirtti.

ÖZEL SEKTÖRÜN BORCU 140 MİLYAR DOLAR

Sistemi örneklerle anlatan Çağlayan 2007 sonu itibari ile Türkiye'de 241 bin 104 birinci sınıf tüccar, 1 milyon 238 bin 440 ikinci sınıf tüccar, 530 bin 833 sermaye şirketinden oluşan, 2 milyon 10 bin 377 toplam girişimcinin bulunduğunu ve toplam 1,5 trilyon YTL aktif toplamı olduğunu belirtti.

Türkiye'de işletmelerin aktife göre ortalama borçluluk oranının yüzde 56 olduğunu açıklayan Çağlayan, “Bu oranın ortalaması yüzde 50 olarak kabul edildiğinde, Türkiye açısından çok fazla bir sıkıntı olarak görülmüyor” diye konuştu.

Bakan Çağlayan, küresel krizin yaşandığı ortamda Türkiye'de özel sektörün borçlarının 140 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan, özel sektörün yabancı para cinsinden kısa vadeli borçlarının 2007 itibari ile 88 milyar YTL, yabancı para cinsinden kısa vadeli alacaklarının da 69 milyar YTL olduğunu belirtti. Çağlayan, özel sektörün yabancı para cinsinden borçlarının az olduğunu ve özel sektörün borç çevirmede bir sıkıntısının söz konusu olmadığını söyledi.   

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde