Buzları eriten zirve

Buzları eriten zirve

ÖMER SABANCI VE MUSTAFA KOÇ BAŞBAKAN ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜ. İŞTE DETAYLAR..

Buzları eriten zirve
16px
24px
20.06.2006 15:44Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, AB ile ilgili bir kaygıları olmadığını söyleyerek "Türkiye'nin bu konuda bir stratejiye ihracı ovar" dedi. Piyasada yaşanan dalgalanmalar için TÜSİAD, hükümete orta ve uzun vadeli yapılanma tavsiyesinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç'u Başbakanlık Merkez Bina'da kabul ederek bir süre görüştü.

Sabancı ve Koç, kabulün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sabancı, Yüksek İstişare Konseyi toplantısından sonra TÜSİAD'ın hem Türkiye'de özellikle ekonomik ağırlıklı güncel gelişmeler konusunda sürdürdüğü faaliyetler hem de mayıs ayının ikinci yarısından beri yurtdışında sürdürdüğü çok yoğun faaliyetler olduğunu hatırlattı. Sabancı, “Bu faaliyetler sırasında edindiğimiz izlenimleri, Sayın Başbakanımıza sunmak üzere ziyaret ettik. İzlenimlerimizi kendilerine anlattık, ekonomik konularda da görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

AB KONUSU

Gazetecilerin AB süreci ile ilgili soruları üzerine Sabancı, AB ile ilgili bir kaygıları bulunmadığını, AB sürecini mevcut hükümetin başarı ile sürdürdüğünü ve Türkiye'yi müzakereleri açma noktasına getirdiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Hatta bir başlığın açılıp kapanması ile teknik süreç başarılı şekilde devam ediyor. Bugünkü görüşmede AB konusunda, özellikle yurt içi ve yurt dışı iletişim konusu üzerinde durduk. Burada ülkemizin bir stratejiye ihtiyacı olduğunu belirttik. Avrupa ülkelerinin çeşitli ülkelerin toplumlarında şu anda Türkiye'nin üyeliğine karşı bir menfi yaklaşım var. Bununla ilgili Türkiye'nin iletişim stratejine ihtiyacı olduğunu belirttik.”

KOÇ: “KARARLILIKLA, YILMADAN YÜRÜMELİYİZ”

Koç da aynı soruyu yanıtlarken, bu sürecin çok kolay ve problemsiz geçmeyeceğinin en başından beri bilindiğini vurguladı. Mustafa Koç, “Dolayısıyla önümüzde çok uzun bir zaman var. O bakımdan kararlılıkla, yılmadan, bu yolda yürümemiz lazım. Fakat hakikaten Brüksel'de de çok ciddi şekilde belirli çalışmalar tamamlanmış durumda. Mühim olan, bunu kamuyoyu ile paylaşıp hem içerde hem dışarda doğru iletişimi sağlamak” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI GÜNDEME GELMEDİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soru üzerine Sabancı, Cumhurbaşkanlığı makamı ile ilgili konunun bugünkü görüşmede gündeme gelmediğini söyledi.  Sabancı, “Hem Sayın Başbakan'ın hem bizlerin bu konuda kamuoyuna yaptığı açıklamalar var. Bugün de bu konu üzerinde durulmadı” dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde