Büyükelçi yine kızdıracak! Bu ne perhiz

Büyükelçi yine kızdıracak! Bu ne perhiz

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'acemi' diyerek eleştirdiği ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'den yine tartışılacak bir açıklama geldi.

Büyükelçi yine kızdıracak! Bu ne perhiz
16px
24px
13.04.2011 11:33
ABONE OLgoogle

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, gazetecilerin tutuklanması ve Ahmet Şık'ın yayınlanmamış kitabının toplatılmasıyla ilgili olarak, "Anlamaya çalışıyoruz, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dedi.

Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle kahvaltıda bir araya gelen Ricciardone, gazetecilerin tutuklanması ve Ahmet Şık'ın yayınlanmamış kitabının toplatılmasıyla ilgili olarak, "Anlamaya çalışıyoruz, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dedi. Ricciardone bu açıklamayı Türkçe olarak yaptı.

NTV'de yer alan habere göre; ABD'nin geçen hafta insan hakları raporunu yayımladığını hatırlatan Ricciardone, basın ve ifade özgürlüğünü desteklediklerini belirterek, "Her demokratik ülkede medyanın rolü hayati önemdedir. Ben sizlerin rolünü çok önemsiyorum. İşinize, enerji ve cesaretle devam ettiğiniz sürece gelecek için hepimiz iyimser olacağız" diye konuştu.

"Seçime girecek partiler hakkında tarafsızız" diyen Ricciardone, seçim sonuçlarını kimsenin kestiremeyeceğini, Türkiye'nin seçimden daha güçlenerek çıkacağını söyledi.

DAHA ÖNCE DE 'ANLAMIYORUZ' DEMİŞTİ

Ricciardone Odatv baskınından sonra söylediği, “Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor bir yanda özgür basın deniyor, biz bunu anlamıyoruz” sözlerinin ardından Başbakan Erdoğan tepki göstermişti.

ERDOĞAN'DAN 'ACEMİ' ÇIKIŞI GELDİ

Erdoğan Ricciardone’nin sözleri üzerine, "Maalesef bu yaygaraya hiç üzerine vazife olmadığı halde hariçten birileri de inanıyor ve görüş bildiriyor. Türkiye'yi tanımaz, bilmez, ne nedir, hangi yasa var hiç haberi olmaz. Çıkar orada hemen bir tuzağa gelir kalkar açıklama yapar. Dur ya önce bir açıklama yap. Sor nedir. Yargı hangi neticeye varacak, bunu bir öğren. İşte buna 'acemi elçilik' denir. Bunlar acemi" demişti.

Bu polemikten haftalar sonra Erdoğan ve Ricciardone bir görüşme gerçekleştirmişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde