Bugün gözler ABD'de

Bugün gözler ABD'de

PİYASALARDA DÜN YAŞANAN DEPREMİN ARDINDAN BUGÜN GÖZLER ABD'YE ÇEVRİLDİ.

Bugün gözler ABD'de
16px
24px
14.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

 

Uluslararası piyasalardaki gelişmelerin ve ABD'de bugün açıklanacak olan enflasyon rakamlarının izlendiği İMKB'ye Amerikan borsalarından olumsuz haberler gelmeye devam ediyor.
 
Borsada dün
 
ABD Merkez Bankası FED yetkililerinin enflasyon odaklı konuşmaları ve buna paralel olarak FED'in haziran ayında faizleri artıracağına yönelik beklentilerin kuvvetlenmesi tüm dünya piyasalarında sert satışlara neden oldu. Amerika ile başlayan, Asya ve Avrupa ile devam eden satış baskısı İMKB'yi de vururken, yurtiçinde 1.62'yi gören dolar kuruna Merkez Bankası müdahale etti.
 
İMKB Ulusal 100 Endeksi açılıştan itibaren gelen sert satışların etkisi altında kaldı. Gün içinde 31 bin 557 puana kadar gerileyen İMKB Ulusal 100 Endeksi, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla biraz olsun toparlandı ve 32 binin üzerinden günü tamamladı. Gün sonunda borsa yüzde 5.67 kayıpla 32 bin 384 puana inerken, 1.7 milyar YTL'lik işlem gerçekleşti.
 
Mali Endeks yüzde 5.39, Sanayi Endeksi yüzde 6.90, Hizmet Endeksi de yüzde 4.10 değer yitirdi. İMKB'de değer kazanan endeks olmazken, Finansal Kiralama, İletişim, Ulaştırma, Elektrik ve Ticaret en çok düşüş kaydeden sektörler oldu.
 
Dalganın şiddeti azaldı
 
Dün yurtdışı borsalardaki sert düşüşlerle sarsılan İMKB'ye bugün de benzer yönde haberler geliyor. Amerika'da satış dalgasının devam ettiği izlenirken, bu dalganın şiddeti ise azalmış durumda.
 
ABD'de dün açıklanan çekirdek üretici endeksinin beklentilerin üzerinde çıkması piyasaları olumsuz etkiledi. Enflasyonist kaygıların damgasını vurmaya devam ettiği ABD borsalarında gelen satışlar Dow Jones'u 2006 yılı başındaki seviyesinin de altına düşürdü.
 
Enflasyon ve büyümenin yavaşlaması tartışmalarından olumsuz etkilenen Dow Jones günü yüzde 0.8 düşüşle 10 bin 706 puandan noktaladı ve son sekiz gün içinde yedinci düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. Dow Jones, mayıs ayında düşüşün başladığı seviyeye göre de yüzde 8 değer yitirdi.   
 
S&P 500 yüzde 1 düşüşle 1,223 puana, Nasdaq da yüzde 0.9 kayıpla 2 bin 72 puana indi.
 
ABD'deki satışların gelişmekte olan ülke borsalarında daha etkili olduğu izleniyor. Faiz artırımları ile yabancı sermayenin ABD'ye yöneleceği endişesi, gelişmekte olan ülke borsalarından sert çıkışlara neden oluyor.
 
Önceki gün yüzde 4-5 aralığında değer kaybeden Latin Amerika borsaları dün kapanışta ise değer kayıplarını biraz olsun sınırladılar. Dün piyasalarda yaşanan düşüşler şöyle gerçekleşti:
 
Brezilya Bovespa: Yüzde 2.11
Arjantin Merval: Yüzde 0.99
Meksika Bolsa: Yüzde 1.96
 
ABD enflasyonu bekleniyor
 
İMKB'nin de güne yurtdışındaki gelişmeler paralelinde başlayacağını belirten uzmanlar, bağımsız bir hareketin söz konusu olmadığını belirtiyorlar. İçeride borsayı ileriye taşıyacak bir beklentinin kalmadığına işaret yatırım uzmanları, bu nedenle yurtdışındaki gelişmelere göre pozisyon alınacağını belirtiyorlar.
 
Bugün yurtdışında tüm gözler ABD'de olacak. FED'in faiz stratejisini belirlerlerken çok önem verdiği veri olan tüketici enflasyonu bugün Türkiye saati ile 15.30'da açıklanacak. Beklentinin yüzde 0.4 olduğu mayıs ayı enflasyonunun tahminlerden yüksek çıkması, piyasadaki satış baskısını derinleştirebilecek.
 
Tersi durumda ise piyasadaki enflasyon baskısının azalması beklenirken, bunun borsalara yansıması da olumlu olacak. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde