BSF Akademi'den yeni gazeteciler

BSF Akademi'den yeni gazeteciler

BSF Akademi, Yeni Şafak gazetesi iş birliği ile kurduğu gazetecilik okulunun ikinci mezunlarını verdi.

BSF Akademi'den yeni gazeteciler
16px
24px
23.06.2008 13:20
ABONE OLgoogle

BSF Akademi Gazetecilik Okulu geçen yıl ilk mezunlarını vermenin heyecanını yaşamıştı. Bu yıl, BSF Akademi önemli gazeteci, yazar ve akademisyenleri öğrencileriyle buluşturarak, eğitim kadrosunu genişletti.

Öğrenciler değerli akademisyen, gazeteci birçok önemli isimden gazeteciliğin her alanı ile ilgili eğitim aldılar. İki dönemi tamamlayan katılımcılar sertifikalarını Cumartesi günü yapılan törenle aldı. Sertifika törenine medyanın önemli isimlerinden Vakit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak, Yeni Asya gazetesi yazarı Mustafa Özcan, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık, akademisyen Atilla Girgin ve okulun diğer eğitmenleri katıldı.

Törenin ilk konuşmacısı olan BSF Akademi Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay konuşmasına Yusuf Kaplan, Fahri Sarrafoğlu, Abdurrahman Dilipak ve diğer eğitmenlere teşekkür ederek başladı. Gazeteciliğin diploma almakla bitmediği hatırlatmasını yapan Kuralay, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Kuralay," Bu ustaları takip ederek ömür boyu öğrenecek ve bunları kitleler ile paylaşacaksınız. Siz bir şeyler öğrendikçe toplumda öğrenecek, en çok tartıştığımız konunun medya olduğu bu zamanda sizler toplumdan sorumlusunuz. Bu gazetecilik programı tüm kurumlara örnek. Diğer kurumlarda bu programları yaparak insan kalitesine sahip olmalı."dedi.

BSF AKADEMİ BU YIL 250 MEZUN VERDİ
Okulun yönetim kurulu üyelerinden Kemal Çiftçi, BSF Akademi"nin başarısını "Deryada bir damla da olsa basına da katkısı olacak" diyerek özetlerken, BSF Akademi Genel Müdürü Bilal Arıoğlu, okulun yeni mezunlarına öğrenci değil, katılımcı olarak hitap etmeyi tercih etti. Arıoğlu, Fahri Sarrafoğlu yönetiminde açılan 6 sergi ve yapılan çalışmaların eğitmenlerin öz verisiyle yürüdüğünü belirtti. Bu eğitim adına yapılan faaliyetlerin çok önemli olduğunun altını çizen Arıoğlu, bu yıl diğer kurslarla birlikte 250 mezun verdiklerini söyledi.

Arıoğlu, dünyaya medya ve eğitim sektörlerinin hakim olduğunu kaydederek, "Bunlar iç içe çalışırsa verim elde edilebilir.Biz mezunlarımızı farklı Televizyonlarda çalışırken görüyoruz.Önümüzdeki dönemde de bizi en mutlu edecek şey, mezun olan bu arkadaşlarımızı medya sektöründe görmek.O zaman emeğimizin boşa gitmediğini göreceğiz."diye konuştu. BSF Akademi Gazetecilik Okulu öğretim görevlisi Fahri Sarrafoğlu ise, öğrencilere helecanı unutup, heyecanı her işte canlı tutmaya çalışmalarını tavsiye etti. Sarrafoğlu, ders dönemi içerisinde sık sık hatırlattığı "El vicdanda, göz insanda gönül ahlakta olursa her işte başarılı olursunuz" sözünü tekrarladı.

MEDYA ÇAĞI UFKU DARALTIYOR
BSF Akademi Genel Koordinatörü Yusuf Kaplan ise, verdikleri eğitim sonrasında yapacakları şeyin Türkiye"de ki eğitim sisteminin ne kadar sakat olduğunu görmelerini sağlayacağını kaydetti. Samimi bir ortamda hoca-öğrenci ilişkisini bir yana bırakarak eğitim verdiklerini vurgulayan Kaplan, gazetecilik okulunun Türkiye"de yapılan ilk çalışma olduğunu, sadece 6 aylık bir program yapmaktan çok asıl amaçlarının öğrencilere ufuk vermek olduğunun altını çizdi. Kaplan, medya çağını iletişimsizlik üreten ve ufku daraltan bir çağ olarak yorumladı ve şöyle devam etti:

"Biz özgüven kazandırmak, ufkunuzla dünyaya önyargısız bir şekilde bakabilmenizi sağlayarak, bir ruh üflemek istiyoruz. Bu ruhu üretmek ve paylaşmak önemli.Diplomalı okullarda  böyle bir donanım ve kaygı yok."dedi. Derslerin dışına taşan kişilerden bir şeyler beklediklerini vurgulayan Kaplan, bunun birinci sınıf iş yapmakla mümkün olacağını dile getirdi.Yusuf Kaplan, amaçlarının ekonomik bir birikim değil bir kuşak yetiştirmek olduğunu söyledi. Türkiye"nin buna ihtiyacı olduğunu belirten Kaplan, "Önemli olan kazandığınız ufku kişiliğinize yansıtabilmeniz. Böyle olursa önünüzde kimse duramaz. Gazeteciliğe yeni bir boyut kazandıracak bir sürece girdiniz. Bu iş asıl şimdi başlıyor. Bundan sonra da kitap okumalarıyla da beraber olacağız. Diğer hocalarınız ve ben sizi bundan sonra daha çok sıkıştıracağız."diyerek mezun öğrencilerle iletişimi koparmayacaklarına işaret etti.

BSF Akademi öğrencileri ile ders dönemi içerisinde beraber olan Abdurrahman Dilipak, radyo, Tv ve derginin olamadığı yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuzu belirtti. Öğrencilerin geçiş kuşağında önemli bir misyona sahip olduklarını vurgulayan Dilipak, Medya kelimesinin Türkçede Media olarak kullanıldığını kaydetti. Dilipak, Media kelimesinin anlamını"Buradan düşen bilgi, dünyaya yayılır" şeklinde açıkladı. Dilipak,"Bu Büyük İskender"in Devlet kitabını Eflatun"a yazmasını istemesiyle başladı. Devlet kitabı Harran"a getirildi. Bu süreçte Media"da birçok kütüphane kuruldu. Buradaki kitap sayısı dünyadakinden daha fazlaydı."dedi. Medya kelimesinin serüvenini bu şekilde açıklayan Dilipak, gazetecilik mesleğini peygamber mesleği olarak tanımladı. Dilipak, peygamberlerin hakikatin habercisi gazetecilerin ise, gerçeğin habercisi olduklarını hakikatin bilinmesiyle gerçeğe ulaşıldığını kaydetti.

TEPKİNİZ GELECEĞİNİZİ BELİRLEYECEK
Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık, "Burada öğrendiğiniz bilgiler size dünyayı açmamış olabilir. Bundan sonra öğrendiklerinizle birlikte takınacağınız tavrınız çok önemli. Medyadaki birçok üstattan ders aldınız. Sizin tepkiniz geleceğiniz belirleyecek."diye konuştu. Mustafa Özcan da, sektörün kategorik değil bütüncü olan gazeteciye ihtiyacı olduğunu Dünyanın kategorik olan insanlar yüzünden çok şey çektiğini söyledi. Herkesin üst tavıra ihtiyacı olduğunu belirten Özcan, hakikatte taraflı olunduğu zaman Türkiye"nin geleceğinin daha düzenli olacağını vurguladı.

BSF AKADEMİDEN MEMNUNUZ
BSF Akademi"nin öğretim görevlilerinin yaptığı konuşmalar sonrasında gazetecilik okulunun bazı mezunları da düşüncelerini ve deneyimlerini paylaştı. Sektöre mezun olmadan atılan öğrenciler, BSF Akademi"den aldıkları eğitim sonrası sektördeki durumu gördüklerini ve bu eğitimin kendilerine çok şey kattığını ve aldıkları eğitimden çok memnun olduklarını belirttiler. Törenin sonunda BSF Akademi mezunları sertifikalarını eğitim aldıkları hocalarından aldı. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde