Boyner: Moskova’da hata yaptık

Boyner: Moskova’da hata yaptık

Moskova"da açtığı ilk dev mağazasını kapatan Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, "Moskova"da hata yaptık bu hatayı bir daha yapmayacağız".

Boyner: Moskova’da hata yaptık
16px
24px
17.11.2006 08:17
ABONE OLgoogle

Moskova"da açtığı ilk dev mağazasını kapatan Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, Rusya pazarından çekilmediklerini belirterek, "Moskova şehir merkezinde yeni bir yer arıyoruz" dedi.

Karadeniz, "Moskova"da bir alışveriş merkezinin içinde açtığımız mağazayı, geçen 21 Ağustos"ta verimli olmadığı için kapattık. İlk mağaza için yer seçimi yanlıştı. Birinci sefer bir hata yaptığımız için, ikincisinde hata yapmak istemiyoruz" dedi.

YURTDIŞINDA, Rusya"da açtığı 6 bin metrekarelik ilk dev mağazasını kapatan Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, Rusya pazarından çekilmediklerini belirterek, "Moskova şehir merkezinde yeni bir yer arıyoruz" dedi. Karadeniz, "Moskova"da bir alışveriş merkezinin içinde açtığımız çok katlı ve 6 bin metrekarelik mağazayı, geçen 21 Ağustos"ta verimli olmadığı için kapattık. Mağazanın yerinden memnun kalmadık. Boyner olarak Moskova şehir merkezinde, yine aynı bayimizle, yeni bir mağaza açmak için uygun yer arıyoruz" dedi. Rusya"daki ilk mağaza için yer seçiminin yanlış olduğunu belirten Aslı Karadeniz, "Birinci sefer bir hata yaptığımız için, ikincisinde hata yapmak istemiyoruz. Bu mağaza iyi bir tecrübe oldu. Lokasyonun ne kadar önemli olduğunu anladık. Çok fazla kata yayılmamak gerektiğini gördük. Bu personel giderlerini artırıyor. Müşteriler de üst kata çıkıp alışveriş konusunda çok istekli olmuyor" dedi.

YENİ MAĞAZADA TEKLİF: Rusya"daki Boyner mağazaları için kurulan PBS"nin sadece Boyner mağazacılık için oluşturulan bir ortaklık olduğunu vurgulayan Aslı Karadeniz, şöyle konuştu: "Polimeks, Boyner ve Sancak ortaklığı ile kurulan PBS Perakende şirketi sadece Boyner mağazacılık için kurulmuştu. Mağazayı kapatma kararını ortaklarımızla birlikte aldık. 21 Ağustos"ta bu mağaza kapandığı için ortaklık da durdu. Yeni mağaza için lokasyonu belirledikten sonra ortaklara bunun teklifi yapılacak. Onların ana konusu olmadığı için yer almak istemeyebilirler. Arzu ederlerse yer alırlar."

BAŞBAKAN AÇMIŞTI: Moskova yakınlarında Mega Khimki Alışveriş Merkezi"nde 2004 yılı Aralık ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın da katıldığı bir törenle açılan 6 bin metrekarelik Boyner Mağazası"nın lokasyonundan memnun kalmadıklarını vurgulayan Aslı Karadeniz, şöyle konuştu: "Mağazamızın yer aldığı alışveriş merkezinin lokasyonundan mutlu olmadık. Çok bölgesel kaldı. Biz daha cazibe merkezi bir alışveriş merkezinde yer almak istiyorduk. Moskova"dan müşteri çekmesi zaman alacaktı. Alışveriş merkezindeki kira çok yüksekti. Bayimiz bu kadar uzun vadede zarar edecekti, bizim yatırımımız değildi, zararımız olmadı. Ama kapatmasaydık bizim de markamız zarar görecekti. Bunu istemedik, şehir içinde daha çok müşteri çekebilecek bir noktada yer almak istedik."

18 AYDA OTURMADI: Yeni açılan bir mağazanın devamı konusunda her zaman uyguladıkları prensipler olduğunu söyleyen Aslı Karadeniz, şöyle devam etti: "Bir mağazanın oturması 12-18 ay arasında oluyor. Alışveriş merkezi oturmuşsa mağaza da 12 ayda oturuyor, her ikisi de yeni ise 18 ayı buluyor. Ama bu sürenin sonunda oturup bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Biz de Moskova"daki alışveriş merkezindeki mağazamız için bunu yaptık. Ortaklarımız ve bayimizle oturup değerlendirdik ve burayı kapatma kararı aldık. Moskova merkezdeki yeni yerimizi de aynı bayimiz yapacak. Zaten kapanan mağazadaki dekorasyonu aynen kullanacak. PBS"deki ortaklarımız da isterse bu yeni yerde yer alabilecek."

Sancak: Mağaza kapandı ama biz Boyner"in yeni tekliflerine açığız

HEDEF Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da, Moskova"daki dev Boyner mağazasının yer aldığı alışveriş merkezinin beklentilerini karşılamadığı için bu ortaklıktan çekildiklerini söyledi. Sancak, "Ancak Boyner Grubu devam ediyor, yer değiştiriyorlar. Yeni açacakları mağazanın yer durumuna göre bize yeni bir öneri getirirlerse değerlendireceğiz" dedi. Sancak, "Biz grup olarak ortaklıktan çekildik. Ancak Boyner"in her türlü teklifine açığız. Bizim asıl işimiz ilaç dağıtımı, perakendecilik değil. PBS bu mağaza için kurulmuştu, Polimeks de inşaat ve eczane işine devam ediyor" diye konuştu.

Nurten Erk Tosuner/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde