Boydak'ın 7.nci hedefi

Boydak'ın 7.nci hedefi

Hacı Boydak, "Güneşin doğup battığı her yerde olacağız" dedi hedeflerini açıkladı

Boydak'ın 7.nci hedefi
16px
24px
12.02.2008 08:24
ABONE OLgoogle

Eylem Türk'ün haberi

Yarım yüzyıl önce Kayseri'de temelleri atılan Boydak Holding, mobilyadan tekstile, finanstan pazarlamaya, endüstriyel ürün üretiminden kablo ve metal üretimine kadar birçok sektörde faaliyet gösteriyor. Bünyesinde 30 şirket ve 7 marka bulunan grup aynı zamanda Türkiye Finans Katılım Bankası'nın da ortaklarından.

Boydak Grubu'nun yurtdışına yatırım yapmanın zamanı geldiğini söyleyen Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, fabrika kurmak için Rusya ve Kuzey Afrika pazarlarını incelediklerini belirtti. Boydak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, grubun yeni ve iddialı gündemini şu ifadelerle anlattı:

5 bin noktada var
"Güneşin doğup battığı her tarafta ürünlerimizi satmak istiyoruz. 70 ülkeye mobilya, 105 ülkeye de kablo ihracatı yaptık. Mobilya grubumuzun yurtdışında 180 mağazası var. Dünya üzerinde beş bine yakın satış noktası aracılığı ile de ürünlerimiz tüketiciye ulaşıyor. New Jersey'deki lojistik merkezi aracılığıyla ABD'de birçok mağazaya ürün satışı yapıyoruz.

Çin'de de ofis açtık. İhracata yönelik faaliyet gösteriyor. Çin'deki ofisimiz de hammadde ve malzeme alımına yönelik çalışıyor. Mağazalarımızın sayısından çok kalitesini artıracağız. Daha büyük mağazalar açmayı planlıyoruz. Ev konsept mağazaları açmaya başladık. 8-13 bin metrekare arasında büyük mağazalar açıyoruz."

'Önceliğimiz Rusya'
Üretim amaçlı yatırım için grubun özellikle iki ülke üzerinde durduğunu belirten Hacı Boydak, bu projelerle ilgili şu bilgileri verdi:

"Şirketlerimizi dünyada tanınan, bilinen hale getirmek istiyoruz. Gerekirse yurtdışında da yatırım yapmayı planlıyoruz. Rusya ve Kuzey Afrika pazarını inceliyoruz. Mısır'la ilgili araştırmalar yapıyoruz. Ancak önceliğimiz Rusya.
Boydak ailesi olarak artık yurtdışına yatırım yapmamızın zamanı geldi. Mobilya, yatak, ev tekstili ve kablo yatırımı yapabiliriz. Önümüzdeki zamanlarda netleşecek."

2007'de 3 milyar YTL ciro

Boydak grubunun Türkiye'de 3 bine yakın bayisi var. Kayseri'de 10 bin kişiyi istihdam ediyor.
Kayseri dışında da İstanbul, Adapazarı, Bursa'da toplam 3 bin kişi grupta çalışıyor. Finans hariç toplam istihdam 13 bin kişiye ulaşıyor. Şu anda grup bünyesinde 30 şirket var.
Sekiz sektörde (mobilya, çelik, kablo, sünger ve ev tekstil ağırlıkta olmak üzere) faaliyet gösteriyor.
Hes Kablo entegre bir tesiste üretim yapıyor.
Geçen yıl 502 milyon YTL ciro yaptı. Grup olarak 2007 cirosu 3 milyar YTL oldu.

'Büyük olsun, bizim olsun'

Hacı Boydak, yeni yatırımlarla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
"Bu yıl yenileme yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Alüminyum tesisimizi hayata geçireceğiz. İyi bildiğimiz işlere ağırlık veriyoruz. Bir süre önce Türkiye Finans'ta yabancı ortaklığı yaptık. Yüzde 60'ını devrettik biliyorsunuz. Rekabet Kurumu'ndan onay çıktı. Şimdi de BDDK'nın onayını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki aylarda işi sonuçlandıracağız.

Bu grup Suudi Arabistan'ın en büyük bankası. Ve bu işbirliğiyle şube sayımız artacak ve dünyaya açılacağız. Yüzde 40'ı Ülker ailesi ile bizde. Ortaklığımız devam ediyor. Küçük olsun bizim olsun zihniyetinden çok büyük olsun bizim olsun zihniyeti önemli. Yabancı sermayenin ülkeye gelmesini çok önemli buluyoruz. Yabancı ortaklıklara her zaman aile ve firma olarak açığız."

Hacı Boydak, mobilya piyasası olarak 2008 yılından da umutlu. 70 milyon nüfus ve bu nüfusun genç yapısına dikkat çekiyor. "İnsanlarımızın ihtiyaçları bitmez. Evlenen, gelin olan, ev alan, kışlık-yazlık alan, eşyaları eskiyen hep oluyor. Şu anda devam eden 2 milyonun üzerinde konut inşaatı devam ediyor. Bu konutların ayrı ayrı ihtiyacı olacak. Dolayısıyla ihtiyaçlar bitmeyecek" diyen Boydak'a göre 2008 için karamsar olmak yanlış, beklentilerin aksine iyi geçecek.

'İlk 500'e yedi firma sokacağız'

Hacı Boydak, grubun 2007 yılını nasıl geçirdiğine ilişkin sorumuzu şöyle yanıtladı:
"2006 yılında İSO'nun ilk 500 büyük sanayi kuruluşu listesine 6 şirketimiz girmişti. 2007 listesine de yedi şirketimizin girmesini bekliyoruz. Bu yıl Boyçelik şirketimizin de ilk 500'de yer almasını bekliyoruz. 2007 yılı bize göre iyi geçti. Bu yıl Türkiye ihracatının 120 milyar doları geçeceğini tahmin ediyorum.
Türkiye'de herkes artık çalışıyor. Tabiri caizse havada her an uçan Türkler var. Eskiden bu tabir Japonlar için kullanılırdı. Şimdi bu durum Türkler için geçerli. İşimize konsantre olursak, masraflarımızı minimize edersek, verimliliğimizi artırıp teknolojiyi takip edersek, dış dünyaya açık olursak inşallah iyi bir ekip çalışmasıyla Türkiye krizlerden etkilenmeden çıkacaktır diye düşünüyorum."

Miliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde