Borsa çetesi böyle çalıştı

Borsa çetesi böyle çalıştı

EMNİYETİN BORSA OPERASYONUYLA İLGİLİ FEZLEKEDE DİKKAT ÇEKEN HUSUSLAR..

Borsa çetesi böyle çalıştı
16px
24px
16.07.2006 12:07
ABONE OLgoogle

İstanbul Polisi’nin hazırladığı raporda sanıkların çalışma usulleri ayrıntılarıyla anlatıldı İstanbul Emniyet, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün "Borsa Operasyonu" kapsamında hazırlayıp savcılığa gönderdiği fezlekede ilginç ifade ve dikkat çeken isimlere yer verildi.

Borsacıların iki tekstil şirketi hisseleri üzerinden karapara akladıkları, "Üst Grup" anılan çete liderlerinin kimler olduğu ve aralarında kullandıkları "Şebeke" rumuzu ile 18 cep telefonunun dinlenmesi sırasında kendilerini ele verdikleri belirtildi. Fezlekenin ilk iki sayfasında 29 şüphelinin adına yer verildi. Fezlekede dile getirilen iddialar şöyle:

ÇETE ÜYELERİNİN RUMUZU 'ŞEBEKE'

Lio unvanlı firmanın 1 Eylül 2005 ile 9 Eylül 2005 tarihleri arasında, Koniteks Tekstil unvanlı firmanın hisse senetlerinde 24 Eylül 2005 ve 8 Kasım 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen işlemler hakkında karapara aklanmasının önlenmesine dair kanuna aykırı fiilleri tespit edildi. MASAK ile yapılan bilgi alışverişinde ise şüphelilerin, Mindwors Technologies Ltd. ve Boyasan Tekstil hisse senetlerindeki işlemleri nedeniyle "Şebeke" rumuzlu araştırma ve inceleme dosyasında da isimlerinin geçtiği, karapara akladıkları tespit edildi. MASAK'ın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, Lio Yağ ve Koniteks Tekstil hisselerindeki işlemlerden elde edilen menfaat hakkında 4208 sayılı karapara aklanması kapsamında inceleme yapılması için Devlet Bakanlığı makamının 28 Kasım 2005 tarihli oluruyla onay alınarak kurullar görevlendirildi.

BAŞINDA KİM VAR?

2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47/A-2 maddesi kapsamında, daha önce pekçok defa suç duyurularında bulunulmuş olan ve haklarında borsalar ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem yapma yasağı getirilmiş olan şahısların çeşitli kişiler adına hesaplar açarak bu hesaplar üzerinden manipülatif nitelikte işlemler yapmaya devam ettiklerinin görüldüğü bu kişilerin başında Yalçın K, Serkan M, ve Vedat P. (Peker) isimli şahısların geldiği belirlendi.

ÜST ÖRGÜT

Fezlekeye göre, Mecnur Ç. (Çolak), Mehmet Tahir G, Can D, ve Murat İ'nin SPK 47/A maddesinin 1,2,3 bentlerine göre manipülasyon hareketinde kurucu ve yöneticisi oldukları, örgütlere ek olarak ayrı bir "Üst Örgüt" kurdukları, bu sebeple de örgüt kurma ve yönetme suçunu işledikleri iddia edildi.

1 milyon dolar yurtdışına çıktı

Gerçekleştirdiği manipülatif eylemler neticesinde elde ettiği suç geliri niteliğindeki yaklaşık 1 milyon dolar tutarındaki para, Ocak-Mart 2006 döneminde hesaplarını kullandığı Sydenham Ltd. ve Glenhazel Ltd unvanlı yabancı fonlarının yurtdışındaki hesaplarına transfer eden Mehmet Tahir G. olduğu tespit edildi.

"Üst Grubun" Mehmet Tahir G, Mechur Ç , Murat İ, Can D, ve Yalçın K'dan oluştuğu belirtildi. Sanıkların, Sermaye Piyasası Kanunu'nun (SPK) 47/A maddesinin 1, 2, 3. maddeleri ile "Örgüt kurma" suçlarını işledikleri kaydedildi. Gruplarda yer alan sanıkların SPK'ya muhalefet ve karapara aklama suçlarını işledikleri iddia edildi.

Tolga Atar/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde