Borsa artık yatırımcının cebinde

Borsa artık yatırımcının cebinde

İMKB, Turkcell ile birlikte yürüttüğü ''Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)- Mobil Bilgi Servisi'' hizmete girdi.

Borsa artık yatırımcının cebinde
16px
24px
18.03.2011 15:37
ABONE OLgoogle

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) Turkcell ile birlikte yürüttüğü ''Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)- Mobil Bilgi Servisi'' hizmete girdi. Servise abone olan yatırımcılar, KAP'ta yayınlanan bildirimlere Turkcell hatlı cep telefonlarından ulaşabilecek.

     Servisin tanıtımı dolayısıyla İMKB'de düzenlenen basın toplantısında konuşan İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB'nin halk arz seferberliğinin ardından yatırımcı seferberliği de başlattığını anımsatarak, yatırımcının doğru bilgilendirilmesinin, finansal okuryazarlığın artırılmasının önemine işaret etti.

     Yapılan bir ankette, yatırım kararın kişinin kendi veya yakınlarının bilgisiyle alındığının ortaya çıktığını anlatan Erkan, ''Ortada profesyoneller yok. Yatırım kararını insanlar eşine dostuna sorarak alıyor. Böyle bir profil var. Yatırımcıyı doğru bilgilendirmek çok önemli'' dedi.

     Yatırımcıların doğru bilgilendirilmesine yönelik olarak devreye alınan KAP'ın sürekli iyileştirildiğini anlatan Erkan, KAP'a gönderilen bilgilere yatırımcının anında erişebilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

     Turkcell ile geliştirdikleri program çerçevesinde yatırımcıların artık KAP'a gönderilen bilgiye cep telefonları aracılığıyla anında ulaşabileceğini belirten Erkan, yatırımcıların kendi portföyündeki şirketlerle ilgili tercihte bulunacağı bir abone sistemi geliştirildiğini, KAP'a gelen duyuruların SMS ile abonelere ulaştırılacağını anlattı.

     Uygulamanın bütün GSM şirketlerine açık olduğunu ifade eden Erkan, talep olması halinde hizmetin diğer operatörler aracılığıyla da verilebileceğini, bu konuda en hızlı ilerlemeyi Turkcell ile kaydettiklerini söyledi.

     KAP'ın üçüncü versiyonunun devreye alınacağı bilgisini de veren Erkan, kısa zaman içinde yeni uygulamaya geçmek istediklerini, duyuruların aynı zamanda İngilizce olarak da gönderilmesini sağlamayı hedeflediklerini, mevzuat gereği bu konuda şirketleri zorlayamayacaklarını ancak uygulamanın 6 ay içerisinde test edilmeye başlanabileceğini bildirdi.
    
     HAFTALIK ABONE SİSTEMİ...
    
     Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ise Turkcell'in 2000 yılından bu yana İMKB'de kote olduğunu hatırlatarak, İMKB ile ilk kez bir araya gelerek ''kazan-kazan'' ile kurumsal bir çözümü müşterilerine sunduklarını söyledi.

     Bu uygulamanın Turkcell'i çok heyecanlandırdığını ifade eden Öztürkler, bu tarz çözümlerin verimliliğe olan etkisine işaret etti.
     Kullanılan cep telefonlarının artık akıllı cihazlar olduğunu ve birer bilgisayar olarak kullanılabildiğini anlatan Öztürkler, cep telefonu satışlarının masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışlarını geride bırakmasının öngörüldüğünü söyledi.

     Artık sesin çok ötesinde hizmetler sunulabildiğini anımsatan Öztürkler, ''Bunları terzi yöntemiyle diker gibi ihtiyaca yönelik yapmak durumundayız'' dedi.

     Sadece Turkcell'in aylık mobil internet kullanan 19 milyon abonesi bulunduğunu belirten Öztürkler, Türkiye'de sahada, mobilden büyük ölçüde yararlanıldığını bildirdi.

     Toplantıda verilen bilgiye göre uygulamadan yararlanmak isteyen Turkcell aboneleri SMS ile veya ilgili internet sitesinden KAP-Mobil Bilgi Servisi uygulamasını başlatabilecek.

     Haftalık 2,90 liradan ücretlendirilecek hizmette aboneler belirlediği 10 şirketin KAP'a yolladığı özel durum açıklamalarını, bilanço ve gelir tablosunu içeren mali tabloları, İMKB, SPK, Takasbank, MKK tarafından KAP sistemine iletilen duyuruları SMS olarak alabilecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde