Bomonti'yi Global kazandı

Bomonti'yi Global kazandı

BOMONTİ BİRA FABRİKASI BİNASI İHALESİNE EN YÜKSEK TEKLİF, GLOBAL YATIRIM'DAN.

Bomonti'yi Global kazandı
16px
24px
17.08.2006 18:37
ABONE OLgoogle

Global Yatırım Holdingden yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayımlanan Turizm Yatırımcılarına Kamu Arazisi Tahsis Şartnamesi çerçevesinde 'Bomonti Turizm Merkezi' yatırımının gerçekleştirilmesi için ihaleye çıkıldığı, yapılan ihalede Holdingin 12 milyon 750 bin YTL ile en yüksek teklifi vererek fabrikanın işletme hakkını devraldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Global Yatırım Holdingin, geliştirmekte olduğu gayrimenkul ve turizm projelerine önemli bir proje daha eklediği belirtilerek, Şişli Bomonti'de bulunan Tekel'in tarihi bira fabrikasının 49 yıllığına yap-işlet-devret modeli çerçevesinde ihaleye çıktığı, ihale kapsamında fabrikanın restore edilerek bir otel ve kongre merkezi haline getirilmesinin planlandığı kaydedildi. İhaleyi alan şirketin toplam 235 milyon YTL'lik turizm yatırımı yapmasının öngörüldüğü bildirilen açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının, bira fabrikasının aslına uygun olarak restore edildikten sonra 3 bin 500 kişilik kongre ve sergi merkezi ile bin yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel yapılmasını istediği belirtildi.

Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının, kurulacak otel ve kongre merkezinden 'sosyal ve teknik altyapı geliştirme payı' olarak tanımlanan katkı payı, Maliye Bakanlığının da işletmenin brüt cirosundan yüzde 1 pay alacağı ve yıllık verilecek kira bedelini her yıl istediği tutarda artırma hakkına sahip olacağı kaydedildi. Turizm ve gayrimenkul alanlarında yatırımların Global Yatırım Holding için son derece önemli olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi: 'Türkiye'de inandığımız pek çok projeye imza atmayı hedefliyoruz. Ancak bu projeler arasında, Bomonti Turizm Merkezi ihalesi bizim için ayrı bir önem taşıyor. Kentin bu denli merkezi bir yerinde konumlanan ve Cumhuriyet tarihinde modernleşmenin mihenk taşlarından biri olma özelliği taşıyan Tekel bira fabrikasında, yeniden başlayacak bir hayatın hem bölgeye hem de turizme katma değer sağlayacağına inanıyoruz.'

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde