Boeing'den Türkiye'ye övgü

Boeing'den Türkiye'ye övgü

BOEİNG BAŞKAN YARDIMCISI: TÜRKİYE'NİN BÜYÜME HIZI AVRUPA'DAN DAHA FAZLA.

Boeing'den Türkiye'ye övgü
16px
24px
14.06.2006 15:13
ABONE OLgoogle

Marlin Dailey, Türkiye'nin en heyecan verici piyasalardan biri olduğunu ifade ederek, "Türkiye Boeing'in konumunun en iyi olduğu ülkelerden biri. Türkiye'ye olan güvenimiz devam ediyor" dedi.

Marlin Dailey, Boeing'in Türkiye'den Sorumlu Satış Direktörü Aldo Basile ile şirketin 15 yıldan bu yana desteklediği Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'ne katılmak amacıyla geldiği Türkiye'de basın mensuplarıyla biraraya geldi. Havayolu şirketlerinin hem yolcu memnuniyetini sağlamaye çalıştığını hem de bu memnuniyeti sağlarken karlılığı ön planda tuttuğuna işaret eden Marlin Dailey, sektördeki gelişmenin hızına işaret etti. Şirketlerin karşılaştığı zorluklara da değinen Dailey, en önemli sorunun rekor düzeye ulaşan yakıt fiyatları olduğunu ifade etti. Bu yüksek fiyatların hem karlılığı hem de müşteri memnuniyetini doğrudan etkilediğini dile getiren Marlin Dailey, "Yani bir yandan yakıt fiyatları yükseliyor bir yanda da şirketlerin verimliliği arttıracak operasyonları başarıı bir şekilde sürüyor. Bu etkileyici bir sonuç" şeklinde konuştu.

Boeing'in geçtiğimiz yıl ticari havacılık sektöründe çok başarılı bir dönem geçirdiğini anlatan Dailey, başarının temelinde ürün stratejisinin önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. Boeing'in en son geliştirdiği ve Mayıs ayında Türkiye'de tanıttığı 787 modeli hakkında bilgi veren Marlin Dailey, 2005 yılında özellikle geniş gövdeli uçakları tasarlamaya başladıklarını ve 787'nin bu hedef sonucunda doğduğunu anlattı.

Bu uçağın sektörde yeni açılımlara sebep olacağını beirten Marlin Dailey, ilk teslimi 2 yıl sonra yapacaklarını duyurmalarına rağmen şimdiden dünyanın değişik bölgelerinden 400 adet sipariş aldığını kaydetti. Marlin Dailey, henüz piyasada olmamasına rağmen bu ilginin Boeing'e olan güvenden kaynaklandığını ifade etti. Marlin Dailey, önümüzdeki dönemlerde en önemli projelerinden birinin 2009 yılında piyasaya sürecekleri 747'nin yeni tasarımı olacağını söyledi. Sektördeki yeni ihtiyaçları görüp modelleri yeniden tasarladıklarını ifade eden Marlin Dailey, sözkonusun modelin hem yolcu hem kargo taşımacılığı için piyasaya sürüleceğini bildirdi.

"TÜRKİYE'YE OLAN GÜVENİMİZ DEVAM EDİYOR"

Marlin Dailey, Türkiye'nin kendisi için en heyecan verici piyasalardan biri olduğunu ifade ederek, "Türkiye Boeing'in konumunun en iyi olduğu ülkelerden biri. Türkiye'ye olan güvenimiz devam ediyor" diye konuştu. Bir gazetecinin, Türkiye'de uçak alımında Airbus'ın öne çıktığını, bu konudaki stratejilerinin ne olacağını sorması üzerine Marlin Dailey, Türk Hava Yolları ile görüşmelerin devam ettiğini, ancak bu konuda detayı bilgi veremeyeceğini belirtti. Marlin Dailey, Airbus'ın gerçekten çok yetkin bir rakip olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Neredeyse bizimkiler kadar iyi sayılabilir. Bizim asıl odaklandığımız ve uzmanlaştığımız nokta ticari unsurlar. Uçaklara yapılan yatırım oldukça önemli. Uçaklarımız dünyanın her yanından elde edilen tedariklerle inşa ediliyor. Airbas'da da benzer bir trend görülüyor. Havayolu şirketleri için gelecek şirketih Avrupa'dan mı Amerika'dan mı elde edildiğini bir önemi kalmadı günümüzde. Önemli olan ticari ticari ihtiyaçlarını sağlayacak ürünü sağlamak.Biz rakibimizi ciddiye alıyoruz."

"TÜRKİYE PAZARININ BÜYÜME HIZI AVRUPA'DAN DAHA FAZLA"

Marlin Dailey,Türkiye'den gelen siparişlerin sorulması üzerine, önümüzdeki yıla ait hazırladıkları raporda önümüzdeki 20 yıl içinde Türkiye'ye 250 ticari uçak satmayı öngördüklerini kaydetti. Ancak günümüzde büyümenin ekonomilerdeki gelişmelerin çok hızlı ve sürprizlerle dolu olduğuna işaret eden Marlin Dailey, bu

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde