BMD: Hayali bir yanlış üzerinden herkesi karalamak ayıptır

BMD: Hayali bir yanlış üzerinden herkesi karalamak ayıptır

Birleşmiş Markalar Derneği’nin AVM’leri kira ve ortak alan giderlerinde fırsatçılıkla suçlamasına AYD Başkanı Nuri Şapkacı, “Tüm perakendeciler cirolarını doğru beyan etmiyor desem doğru olur mu” diye yanıtladı. BMD Başkanı Sinan Öncel de “En ağır sözleşmelere imza atıyoruz. Hayali bir yanlışlığın üzerinden mağduriyet yaratıyorlar. Kimi tespit ettiler de sözleşmeyi feshettiler? Herkesi karalamak ayıptır” diye cevap verdi.

BMD: Hayali bir yanlış üzerinden herkesi karalamak ayıptır
16px
24px
13.06.2024 15:20Güncelleme: 13.06.2024 15:25
ABONE OLgoogle

Necla DALAN
 
Sinan Öncel başkanlığındaki Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) geçen hafta AVM’leri hedefe alan açıklamalarıyla gündem oldu. Fahiş kiralar, ortak alan giderleri gibi konularda AVM yönetimlerini eleştiren ve fırsatçılıkla suçlayan BMD yönetimine cevap dün Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Nuri Şapkacı’dan geldi.

Şapkacı, “Her sene bütün yatırımcılar tescilli kamu denetçisi tarafından denetlenmek zorunda. Ben denetleniyorum, tüm detayların yazıldığı raporları da zamanında tüm perakendecilere gönderiyorum. Eğer bunu yapmayan herhangi bir yatırımcı varsa bakanlık ceza ne ise kessin. AVM’lerde ortak alan giderlerinde metrekare başına 50 TL suistimal yapılıyor dediler. Bunu nasıl tespit etmişler? Tüm kurumları suçlamış durumdalar. Şimdi ben de ‘tüm perakendeciler cirolarını doğru beyan etmiyor’ desem doğru olur mu? Olmaz ama beyan etmeyenler var” dedi.
 
“HERKESİ ZAN ALTINDA BIRAKAMAZSINIZ”
 
Şapkacı’nın sözleri organize perakendeciler kanalında tepki çekti. BMD Başkanı Sinan Öncel’e Nuri Şapkacı’nın değerlendirmelerini sordum. “Çok ayıpladım” diyen Öncel, şöyle devam etti:

“Kira sözleşmelerinde kiracı olarak en ağır şartlara imza atıyoruz. Kanuna göre ciro kirasının yüzde 2 veya daha fazlasını beyan etmeyeni tespit edebiliyorlarsa kira sözleşmesini feshedebilirler. Kimi tespit ettiler de sözleşmeyi feshettiler? Çok ayıpladım. Sadece ben değil tüm sektör ayıpladı. AYD üyesi olmayan AVM’ler bile bu açıklamayı doğru bulmadığını söyledi. Herkesi zan altında bırakamazsınız. Hayali bir yanlışlığın üzerinden mağduriyet yaratmaya çalışıyorlar. Mağdur olanın gereğini yapması lazım, yanlış yönlendirmesi değil… Hata olabilir, yanlış hesap yapılabilir, yanlış fatura kesilebilir. Denetlersin ve düzeltilmesini sağlarsın. Kolay marka olunmuyor. Marka yaratıp büyüten perakendeci bunu riske atar mı? Kimse böyle bir yanlışa girmez. Kalkıp hayali bir yanlış üzerinden herkesi karalamak ayıptır.”

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde