Birsen: "Türk ekonomisi için endişelenmeye gerek yok"

Birsen: "Türk ekonomisi için endişelenmeye gerek yok"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, son günlerde yaşanan piyasalardaki dalgalanmanın normal olduğunu ve gelecek adına Türk ekonomisi için endişelenmeye gerek olmadığını söyledi.

Birsen: "Türk ekonomisi için endişelenmeye gerek yok"
16px
24px
17.05.2006 16:10
ABONE OLgoogle

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) International heyeti ile birlikte Çin'de temaslarda bulunan Birsen, bugün Shanghai (Şanghay) Borsası'nı ziyaret ederek, Borsa Başkanı Geng Liang ile görüştü. Görüşmede iki tarafın borsaları ve piyasaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmenin ardından Türk basın mensuplarına bir açıklama yapan Birsen, piyasadaki dalgalanma ile ilgili olarak "Yorumu esas itibarıyla piyasanın göstergeleri yapıyor' dedi.

Birsen, 'Anladığımız kadarıyla daha çok para ve döviz piyasasından kaynaklanan bir hareket. Kaçınılmaz olarak hisse senedi piyasamızı da negatif etkiledi. Daha önceki tahminlerimize de paralel olarak piyasamızın esneklikleri bu gibi negatif şokları fazla abartmadan, bir şekliyle mas edip, bunu normal bir piyasa koşulları içinde normalleştiren ve bir şekilde dengeye getiren bir yapı içindedir' diye konuştu.

Gelişmelerin bunu gösterdiğini belirten Birsen, piyasanın pozitif yönde gelişme gösterdiğini ifade ederek, "Endeks bazında da, likidite bazında da piyasamız böyle şokları çok likidite kaybetmeden yapabiliyor. Zaman zaman şartların elverdiği ölçülerin üzerinde bir likiditeyi muhafaza etmek suretiyle geçmişteki başarılı yapısını muhafaza ediyor. Bu bakımdan gelecekle ilgili olarak endişeli olmayı gerektirecek bir husus yok. Ümit ederiz diğer piyasalarımız da aynı şekliyle kalır. Oralardan da pozitif haberler alıyoruz. Türkiye hem ekonomik istikrar programının uygulanması, hem de uluslararası ekonomik trendlerdeki gelişmelerin tesirlerini hissettirmiştir.'

İMKB Başkanı Birsen, bunun global dünyanın kaçınılmaz sonuçları olduğunu ifade etti. Birsen konuşmasında, "Kendi şartlarımızdan kaynaklanan etkiler, bazen daha derin, bazen de hiç duymadığımız şekilde oluşabiliyor. Bunu bu şekliyle bilmeliyiz. Türkiye artık global dünyanın bir parçası, hem de önemli bir parçasıdır' diye kornuştu.

'Birsen, Türkiye'nin bölgesinde lider ve aktif bir ekonomiye sahip olduğunu ve bunları gözönüne alınca gelecek için endişelenmeye gerek olmadığını vurguladı. TÜSİAD heyeti, Şanhay'da ayrıca, HSBC CEO Vekili Bryan Siiles ile görüştü. Heyet ayrıca Shanghai Uluslararası Ticaret Odası ile bir toplantı yaptı. Türk heyeti akşam saatlerinde İş Bankası'nın vereceği kokteyle katılacak.
 
Pekin/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde