'Bırakın ihracatçı sevinsin'

'Bırakın ihracatçı sevinsin'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dövizdeki dalgalanmayı değerlendirdi.

'Bırakın ihracatçı sevinsin'
16px
24px
23.10.2008 15:28
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bilişimci Girişmciler toplantısından konuştu ve şunları söyledi:  

"Önümüzdeki sürecin ne kadar anlamlı olduğunu ifade etmeliyim. Dünya bir darboğazdan geçiyor: Türkiye bu süreci az bir zararla atlatsın. Birilerinin bunun üzerine benzin pompasıyla gitmemesi lazım, itfaiyecinin su popasıyla gitmesi lazım. Verdiğimiz kararlar hangi kurumun içinde olursa olsun ideolojilerden uzak, milli birlik ve beraberliğimize destek veren bir anlayışla desteklememiz lazım. Bunu başarabilirsek dünyadaki bu krizi bir fırsata dönüştürebiliriz. Bu imkanlar ülkemizde var. Bir defa bunu birileri için fırsata dönüştürecek bir iktidar yok Türkiye'de. Küresel krizin bedelini ağır ödeyen ülkeler belli.

Başta ABD ve AB ülkeleri. Ben dün de açıkladım bunun da arkasında bilginin ve paranın iyi yönetilemeyişi yatmaktadır. Ve bunun bedelini ödemektedirler. Mortgage bunu tetikleyici olmuştur: Türkiye'de de var bu ama bunun alternatifi oluşturuldu. . Bu nedenle 500 bin hedefimize doğru ilerliyoruz. Bize bu konuda gelen eleştirileri de göğüsledik"

Döviz kurundaki dalgalanma ile ilgili de konuşan Erdoğan şu yorumları yaptı: "Bugüne kadar dolar düşüktü. Bizim istemediğimiz kadar düşüktü hem de. Ama biz müdahele etmedik. İhracatçı bu konuda çok şikayetçi idi. İthalatçı ise durumdan memnundu. Şimdi tersi oldu. Bırak biraz da ihracatçı sevinsin"

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde