'Bilgisayarsız okul kalmayacak'

'Bilgisayarsız okul kalmayacak'

INTEL, 500 BİN ÖĞRETMENİN BİLGİSAYAR KONUSUNDA EĞİTİLMESİNİ SAĞLAYACAK.

'Bilgisayarsız okul kalmayacak'
16px
24px
21.06.2006 15:21
ABONE OLgoogle

İntel Corporation CEO'su Paul S. Otellini, Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Vestel Holding CEO'su Ömer Yüngül, Swissotel'de düzenledikleri toplantıyla Intel'in yeni dönem projeleri ve Intel-Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği konularında bilgi verdiler.

Otellini, on yıl önce olanaksız görünen dünyada internete bağlanan 1 milyar bilgisayar hedefinin 2007 yılında tutturulacağını kaydetti. Son beş yıl içinde dünyada kişi başına bilgisayar kullanımının iki kat arttığına işaret eden Otellini, internet reklam gelirlerinin 14 milyar dolara ulaştığını vurguladı.

Gelecekte çift çekirdekli işlemciler ile daha hızlı bilgisayarların piyasaya sürüleceğini söyleyen Otellini, öğrenciler için de yeni kullanımı kolay ve hafif laptoplar üretildiğini vurguladı.

World Ahead teknolojisi ile bilgisayarı, eğitim, sağlık, ticaret ve gündelik hayatın içine sokmayı hedeflediklerini açıklayan Otellini, önümüzdeki on yıl içinde bilgisayar teknolojisine 1 milyar dolar ayırdıklarını açıkladı.

"ÖĞRETMENLER BİLGİSAYAR OKURYAZARI OLACAK"

Otellini, dünya çapında 2000 yılında başlatılan "İntel Gelecek İçin Eğitim" programından şimdiye kadar 40 ülkede 2,5 öğretmenin faydalandığını açıkladı. Bu rakamın 10 milyona ulaştırılmasını hedeflediklerini belirten Otellini, Türkiye'de de yürütülen programda ise 2003'den bugüne kadar 60 bin öğretmene eğitim verildiğini açıkladı.

Otellini Türkiye'deki hedefin 2011 yılına kadar 500 bin öğretmene ulaşmak olduğunun altını çizerek, diğer hedefleri bilgisayarı olmayan okullara 8 bin bilgisayarın bağışlanması, 350 bilgisayar merkezi kurulması ve 180 bin öğrenciye ulaşılması diye açıklandı.

BİLGİSAYAR SEKTÖRÜNDE VESTEL DE İDDİALI

Vestel Holding CEO'su Ömer Yüngül, bilgisayar üretimine karar verdiklerini hatırlatarak, bu konuda ilk adımların atıldığını söyledi. Bin müşterileri olduğunu bildiren Yüngül, üretime başladıkları 10 ay içinde ana kartı da dahil olmak üzere tüm bilgisayarı Türkiye'de üretecek alt yapıyı sağladıklarını açıkladı.

Manisa'da Avrupa'nın ilk ve tek laptop fabrikasını kurduklarını ifade eden Yüngül, ilk ihracatlara da başlandığını açıkladı. Aylık kapasitenin 50 bin laptop olduğunu belirten Yüngül, bu rakamın üzerine çıkacakları müjdesini verdi.

ÇELİK: "BİR YILDA 406 BİN BİLGİSAYAR TEMİN EDİLDİ"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda bilgisayar teknolojisine önemli ölçüde geçildiğini açıkladı. 20'nci yüzyılın en büyük aktörünün internet olduğuna değinen Çelik, 2005 yılının bilişim teknolojilerini kullanma alanında önemli gelişmelere sahne olduğunu vurguladı.

Bir yıllık süre içinde 406 bin bilgisayarın yarısının başlatılan kampanyalar çerçevesinde, bağışlar yoluyla; diğer yarısının MEB'in olanakları dahilinde sağlandığını açıklayan Çelik, bu sayede eğitimde fırsat eşitliğinin sağlandığını ifade etti. 2006 yılı içinde internet erişiminde yaşanan sıkıntıları sonlandırma hedefi içinde olduklarını dile getiren Çelik, okullara internet erişimi için ADSL ile yapılan anlaşma kapsamında yüzde 90 oranında başarıya imza atıldığını sözlerine ekledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde