Bilgin'in görev süresi yarın doluyor

Bilgin'in görev süresi yarın doluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı'nı üç yıldır yürüten Tevfik Bilgin'in görev süresi yarın doluyor.

Bilgin'in görev süresi yarın doluyor
16px
24px
30.03.2006 13:30
ABONE OLgoogle

Engin Akçakoca'nın 5 Kasım 2003 tarihindeki istifası ile kalan süreyi tamamlamak üzere 29 Kasım 2003 tarihinde, BDDK'nın 6 yıllık ilk döneminin üçüncü başkanı olarak göreve gelen Tevfik Bilgin'in görev süresi doluyor. Bilgin, BDDK Başkanlığı görevine atanmadan önce Halkbank Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

Bankacılık Kanunu'nun BDDK üyelerinin atanmasını düzenleyen 84. maddesi uyarınca, BDDK Başkanı Bakanlar Kurulu Kararı ile atanıyor. Bankacılık Kanunu'nun BDDK Başkanı ve üyelerinin görev süresini düzenleyen 85. maddesine göre, Kurul Başkan ve üyelerinin görev süresi 6 yıl. Ancak, süreleri biten başkan ve üyeler yeniden tanamıyorlar.

Zekeriya Temizel ile başlayan ilk altı yıllık başkanlık süresi, Temizel'in bir yıl sonra istifası, ardından gelen Engin Akçakoca'nın da süre bitmeden istifası sonucu, yerine atanan Bilgin'in görevi devam ettirmesiyle tamamlandı. Bu nedenle Tevfik Bilgin, 6 yıllık ilk sürecin başından beri görev yapmadığı için yasal olarak yeniden seçilme hakkına sahip bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde